בפרקים הקודמים, בסדרה העוסקת באנטומיה של גיטרה, בחנו את מידת ההשפעה שיש לסוגי העץ, לתצורת הגוף ולפיקאפים, על הסאונד של הגיטרה. בפרק הרביעי והאחרון בסדרה, נבחן את נושא המיתרים.
המיתרים אחראים ליצירת הוויברציות המפיקות את הצליל, מה שהופך אותם לאחד הרכיבים החשובים ביותר בגיטרה. למרות חשיבותם הרבה, ההבדלים בין סוגי המיתרים השונים במבנה ובקוטר, כמו גם מידת ההשפעה של כל הגורמים האלה על הסאונד, עדיין מעורפלים לרבים מאיתנו.

סט מיתרים של גיטרה חשמלית מורכב משני סוגים של מיתרים. שלושת המיתרים הראשונים, הדקים, עשויים מחוט פלדה, מצופה בכרום או בניקל, בקוטר הרצוי. שלושת המיתרים העבים יותר (ולפעמים גם המיתר השלישי G), בנויים מליבה של חוט פלדה מצופה, דומה לזה של המיתרים הדקים, שסביבה מלופף בצפיפות חוט מתכת דק המקנה למיתר את העובי הרצוי. הסיבה לשימוש בשיטת הליפוף לייצור המיתרים העבים יותר נעוצה בעובדה שמיתר העשוי מחוט פלדה בעובי הדרוש, יהיה נוקשה מידי לנגינה. הליפוף בשילוב ליבת הפלדה הדקה, מאפשר ליצור מיתרים עבים מספיק שיצרו את מתח הפנים הדרוש כדי לכוון את המיתרים נמוך, ועדיין אפשר יהיה לנגן עליהם בנוחות יחסית. בעיקרון, קיימים שלושה סוגי מיתרים מלופפים, שלכל אחד מהם סאונד ותכונות משלו:

גיטרה : אולפן הקלטות : אולפני הקלטות - אולפני סטורם

מיתרים בליפוף עגול – Roundwound Strings

מיתרים בליפוף עגול מורכבים מליבת פלדה, המלופפת לכל אורכה בחוט מתכת. הליפוף יוצר על המיתר מרקם מחוספס מעט שמקל על ביצוע מתיחות ווויברטו. החיסרון הבולט במיתרים מסוג זה הוא הרעש שנוצר כתוצאה מהחלקת האצבעות על המיתר, שלא תמיד הוא רצוי. רוב המיתרים מלופפים בחוט פלדה מצופה בניקל, מה שמקנה למיתרים מסוג זה סאונד בהיר וחי. יש גם מיתרים המלופפים בחוט העשוי מניקל טהור, המקנה להם סאונד מעט חם ועגול יותר בהשוואה.

מיתרים בליפוף שטוח – Flatwound Strings

מיתרים בליפוף שטוח משתמשים בפס פלדה שטוח במקום החוט שהוזכר בפסקה הקודמת. גם כאן ליבת המיתר מלופפת לכל אורכה, אבל המרקם המתקבל על המיתר הוא חלק לחלוטין. מיתרים מסוג זה פופולריים במיוחד אצל נגני ג’אז, בזכות הסאונד החם והעמוק שהם מפיקים. המרקם החלק שלהם מבטל כמעט לחלוטין את רעשי החלקת האצבעות על המיתרים, אבל הופך טכניקות דוגמת מתיחות ו-וויברטו, לקשות יותר לביצוע.

מיתרים בליפוף מלוטש – Groundwound Strings

מיתרים מסוג זה הם מעין הכלאה בין שני סוגי המיתרים שהזכרנו קודם. גם כאן יש ליבה המורכבת מחוט פלדה, המלופפת לכל אורכה בחוט מתכת מצופה. ההבדל הוא שבמיתרים מהסוג הזה, הליפוף של המיתר עובר ליטוש עד אשר מתקבל מרקם שטוח, הדומה מאוד למה שמתקבל בליפוף השטוח. ניתן לאפיין סאונד של מיתרים מסוג זה כמשהו הנמצא באמצע הדרך בין החום והעומק של מיתרי הליפוף השטוח לבין הבהירות של מיתרי הליפוף העגול. מיתרים מסוג זה משמשים לרוב נגני אולפנים או תיאטרון, מקומות בהם נדרשת קצת יותר שליטה על האופי והסאונד של הגיטרה.

עובי המיתרים

ניתן לייחד סידרה שלמה של כתבות לנושא עובי המיתרים ומידת השפעתו על הסאונד. נושא זה נתון לוויכוח אינסופי, כשבסופו של דבר ההחלטות שכולנו מקבלים בנושא זה מתבססות על דברים סובייקטיביים כמו נוחות, עוצמת פריטה, סאונד וטעם אישי. לכן אין טעם להרחיב על הנושא יותר מדי. במקום זאת, אנסה לתת לכם כמה קווים מנחים כלליים, העשויים לתת לכם זוויות חדשות לבחון דרכן את הנושא.
ככלל, ככל שהמיתרים דקים יותר, הם קלים יותר לנגינה ומתאימים יותר לנגינה מהירה המשלבת הרבה ”פירוטכניקה“. יחד עם זאת, אם משתמשים בכיוון נמוך (Drop D וכו’) רצוי לבחור מיתרים עבים יותר, כדי שהסאונד יישמר מהודק ולא יתפזר בגלל מתח מיתרים נמוך מידי.
לבלוז ולרוק קלאסי, הבחירה הפופולרית היא בדרך כלל מיתרים בעובי בינוני, המהווים פשרה מוצלחת בין הצורך בקלות בנגינה לבין הרצון ליותר עוצמה ו- Sustain.
בג‘אז, הבחירה הפופולארית היא מיתרים עבים בליפוף שטוח. בסגנון זה אין הרבה דרישה למתיחות וטכניקות מודרניות אחרות, לכן רוב הגיטריסטים המזוהים עם סגנון זה נוטים ”להקריב“ את נוחות הנגינה לטובת הצבע העמוק והחם יותר של הסאונד.

זהו. הגענו לסוף הסדרה. הידע שחלקתי איתכם גובש במהלך ארבעה עשורים של עיסוק יומיומי בנושא, כ-חולה גיטרות מקצועי, מכור לציוד, אדם סקרן ומוזיקאי מקצועי. אני מקווה שנהניתם מהקריאה ואולי אפילו אפילו למדתם משהו חדש.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.