הגענו לפרק השלישי בסדרת הכתבות העוסקת באנטומיה של גיטרה חשמלית. בפרקים הקודמים עסקנו בסוגי העץ ובתצורות הגוף השונות של הגיטרה החשמלית. בפרק זה נבחן את סוגי הפיקאפים השונים הקיימים בשוק, איך הם עובדים וכיצד הם משפיעים על הסאונד של הגיטרה.

פיקאפים פאסיביים

פיקאפים פאסיביים מורכבים ממגנט שסביבו מלופף חוט נחושת, המייצר סביבו שדה מגנטי. התנודה של המיתר משבשת את השדה המגנטי, שבתורו הופך את ההפרעות האלה לזרם חשמלי הנשלח למגבר, שם הוא משמש ליצירת תנועה ברמקול המתורגמת לסאונד המגיע לאוזנינו. בואו נתחיל בפיקאפ המקורי של הגיטרה החשמלית, המוכר בשם סינגל-קויל.

סינגל-קויל

הסינגל-קויל המקורי הומצא על ידי חברת גיבסון עבור גיטרות לאפ-סטיל. בהמשך, הפיקאפים האלה, המוכרים כיום בשם P-90, שולבו בדגמים הראשונית של גיטרות הנפח של גיבסון. לאחר זמן לא רב, ליאו פנדר החליט לאמץ את העיצוב הזה, עם כמה שינויים, ולשלב את הגירסה שלו לפיקאפים האלה בדגמי הברודקאסטר (שבהמשך הפכו לטלקאסטר) והסטרטוקאסטר שלו.
פיקאפים מסוג סינגל-קויל מאופיינים בסאונד חד ובהיר מאוד. סינגל-קויל הממוקם ליד הגשר מסוגל להפיק צליל מאוד חודר ולפעמים אפילו צורם. סינגל-קויל הממוקם ליד צוואר הגיטרה יפיק סאונד חם יותר, עם יותר נוכחות של התדרים הנמוכים, מבלי להקריב את הבהירות האופיינית כל כך לפיקאפים מסוג זה. סינגלים מצטיינים גם ברגישותם הרבה לדינמיקה של הנגינה ובתגובתם לשינויים בכפתור העוצמה של הגיטרה.
חסרונם הגדול של הסינגלים הוא הרעש המובנה שלהם. רעש זה מורגש במיוחד בשימוש בסאונד המשלב דיסטורשן או אוברדרייב. יש חברות המציעות סינגלים המשלבים מנגנון מיוחד להנחתת הרעש אבל לפחות בחלק מהמקרים, ניתן להבחין גם בפגיעה בסאונד עצמו.
למרות הפופלריות הרבה של הסינגלים של פנדר, והמצאת ההאמבקרים על ידי גיבסון, פיקאפים מסוג P-90 עדיין נהנים מפופולריות רבה. אמנם הם סובלים מבעיות רעש לא פחות מסינגלים רגילים אבל הסאונד שלהם מוסיף חום ונפח לבהירות ולחדות של הסינגל הטיפוסי, עם מעט דגש על תדרי האמצע, מה שמקנה להם סאונד מאוזן ועגול יותר. יתרון נוסף שיש לפיקאפים מסוג P-90, הוא עוצמה גבוהה יותר מזו של סינגלים רגילים, המאפשרת להם לדחוף מגבר מנורות לאוברדרייב טבעי וחם.

האמבקר

ההאמבקרים אגרסיביים יותר מהסינגלים ותפוקת העוצמה שלהם גבוהה יותר. הם בנויים משני מגנטים המלופפים לכיוונים מנוגדים, מה שפותר את בעיית הרעש, האופיינית לסינגלים.
ההאמבקרים מתאפיינים בסאונד עגול וחם יותר מהסינגלים, אבל הם גם עמומים יותר, מה שהופך אותם לפחות מתאימים לסגנונות מסויימים. חסינותם היחסית לרעש והעוצמה הגבוהה שלהם, הופכת את האמבקרים למתאימים במיוחד לסאונד המשלב דיסטורשן, אוברדרייב ופאז. עוצמתם הגבוהה מאפשרת להם לדחוף מגברי מנורות לדיסטורשן טבעי וחם.
חברת גיבסון היא החברה המזוהה ביותר עם האמבקרים והקטלוג שלה מלא בגיטרות המצוידות בפיקאפים מסוג זה.
חברות רבות מציעות כיום שילובים שונים בין שני סוגי הפיקאפים, דבר המאפשר להפיק מגוון רחב יותר של סאונדים מהגיטרה, והופך אותה לרבגונית יותר. יש גם לא מעט גיטרות המציעות אפשרות פיצול לפיקאפים מסוג זה, דבר שהופך אותם לסינגלים בהסטת כפתור. אופציה נוספת, שהייתה פופולרית מאוד בשנות השמונים, היא אפשרות להפוך את הפאזה של הפיקאפ, כדרך לדמות סאונד של סינגל-קויל, בלי הרעש הנלווה. ברוב הגיטרות ניתן להוסיף אחת משתי האפשרויות האלה אצל כל טכנאי גיטרות מקצועי.

פיקאפים אקטיביים

הפיקאפים האקטיביים דומים בעיקרון פעולתם לפיקאפים פאסיביים למעט העובדה שנדרשת סוללה על מנת שהם יעבדו. הסיבה לכך היא שבפיקאפים מסוג זה משולב מגבר זעיר שתפקידו להגדיל את טווח התדרים והעוצמה של הפיקאפ, מה שהופך אותם למתאימים במיוחד לסאונד המשלב דיסטורשן כבד. טווח התדרים המוגדל שלהם מאפשר להם לשמר קצת מהנקיון בסאונד, מה שמאפשר להבחין בצלילים הבודדים, מעבר לחומת הדיסטורשן.
אחד החסרונות הבולטים ביותר, בפיקאפים מסוג זה, הוא כמות הליפופים הקטנה יותר, בהשוואה לפיקאפים פאסיביים. מה שעשוי לגרום להם להשמע אנמיים ושטוחים בסאונד נקי, בהשוואה לפיקאפים פאסיביים. חסרון נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא שככול שהסוללה נחלשת, הסאונד של הפיקאפים משתנה.

אלה הם סוגי הפיקאפים הנפוצים ביותר, שלדעתי חשוב שתכירו. ישנם עוד כמה סוגי פיקאפים איזוטריים, שהסיכוי שתתקלו בהם קלוש. לכן בחרתי לא לכלול אותם בכתבה.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.