אתם עושים את כל הדברים הנכונים. מקפידים להתאמן כל יום. דואגים לכסות באימונים שלכם את כל הנושאים שנראים לכם חשובים. מחפשים כל הזמן דרכים להפוך את האימונים שלכם ליעילים יותר. אז למה, למרות כל זאת, אתם עדיין מרגישים תקועים?

אז למרות שלכאורה אתם עושים את כל הדברים הנכונים, קרוב לוודאי שכבר גיליתם (כמו לא מעט גיטריסטים אחרים) שלא תמיד זה מספיק כדי להפוך אתכם לגיטריסטים שאתם רוצים להיות.

אם יכולנו להשוות בין גיטריסטים שמצליחים לשפר את היכולות שלהם בהתמדה לבין כאלה שנתקעים בשלב כלשהו, היינו מגלים הרבה מאוד קווי דמיון בגישה של גיטריסטים בכל אחת מהקבוצות. המאמר הזה עוסק בארבע מהסיבות הנפוצות ביותר לכך שכל כך הרבה גיטריסטים מתקשים לשפר את היכולות המוזיקליות שלהם מעבר לנקודה מסויימת.

1. להלחץ לגבי כמות הזמן שזה אמור לקחת לכם להשתפר

הרבה גיטריסטים, במיוחד כאלה שרק התחילו ללמוד עם מורה עסוקים הרבה בשאלה כמה זמן ייקח להם להפוך לגיטריסטים טובים יותר. למרות שזה נורמלי לחלוטין להיות עסוק בנושא הזה בתחילת דרככם כגיטריסטים, עליכם להבין שאין שום דרך לתחום בזמן את קצב ההתקדמות שלכם. למעשה, ההתעסקות הזו יכולה רק להאט את קצב ההתקדמות שלכם ולגרום לכם להחמיץ את הצעדים הדרושים להשגת המטרה שלכם. הרבה פעמים המחשבות האלה יסיטו את הפוקוס שלכם מהתוכן והיעילות של האימונים שלכם למעין המתנה לתאריך מסויים בלוח השנה, בו אמורה להגיעה אותה התקדמות לה אתם מחכים.

חשוב מאוד להבין שהמהירות בה אתם רוכשים או מלטשים מיומנות כלשהי אינה תלויה בכמות הזמן שהיקדשתם לכך. הדבר היחיד שיש לו השפעה על המהירות הזו היא הדרך בה אתם משתמשים בזמן שאתם מקדישים לזה. לכן עליכם למקד את תשומת הלב שלכם ביעילות של האימונים שלכם ולא באורכם. לכמות הזמן שאתם מקדישים לאימון בגיטרה תהיה משמעות רק אם האימונים שלכם יהיו יעילים וממוקדים. כדי שזה יקרה, עליכם לדאוג להפוך כל רגע בו אתם מתאמנים בגיטרה לכמה שיותר פרודוקטיבי ויעיל.

2. לשתק את עצמכם עם יותר מדי מידע

במאמר על לימוד נגינה בגיטרה דיברנו על כך שכמות המידע לגבי אימון בגיטרה והנגישות אליו גדלו בשנים האחרונות בצורה מדהימה. אז איך זה שכמות הגיטריסטים הגדולים לא גדלה בהתאמה?
הסיבה לכך היא שהצפת המידע הזו יכולה להוביל לאחת משתי תוצאות:

  1. אתם מתחילים לדלג מנושא לנושא, בלי שום תוכנית או דרך לדעת איך בדיוק זה יעזור לכם לשפר את היכולות שלכם
  2. מבול המידע הזה גורם לכם למעין שיתוק שלא מאפשר לכם להחליט באיזה נתיב לבחור על מנת להשיג את המטרות שלהם.

אם משהו מזה נשמע לכם מוכר, קרוב לוודאי שזו הסיבה לקושי שלכם להתקדם. כל אחת מהתוצאות תגרום להאטה משמעותית, לפעמים אפילו עצירה בקצב ההתקדמות שלכם.
כדי להתגבר על זה, עליכם ללמוד לסנן את כל מה שלא רלוונטי להתקדמות הנוכחית שלכם ולהתוות לעצמכם נתיב התקדמות מסודר ועיקבי, שישמור על המיקוד שלכם בדברים הרלוונטיים לאורך זמן. אחד מקווי הדמיון בגישה של כל הגיטריסטים הטובים (כאלה שלרמתם אתם שואפים להגיע) הוא היכולת להימנע ממכשולים מסוג זה. הם עושים זאת על ידי התווית גישה עיקבית לשיפור היכולות שלהם ועל ידי סינון כל מה שלא חיוני להם כדי להתגבר על האתגרים שעומדים בפניהם. זה המפתח שעוזר להם להימנע מטעויות כאלה.
במאמר הזה תוכלו למצוא כמה רעיונות איך לעשות בדיוק את זה.

3. לא לסמוך על עצמכם מספיק

בעוד ששתי הטעויות הקודמות נפוצות אצל גיטריסטים שלומדים לבד, ניתן למצוא לא מעט גיטריסטים שלומדים אצל מורה, שלא סומכים על עצמם ומסירים מעצמם את האחריות להתקדמות שלהם. הרי אם כל האחריות להתקדמות היא של המורה, זה מוריד מהם את האשמה באם משהו לא מסתדר. הבעיה היא שהדרך משם למצב בו אנחנו לא סומכים על עצמינו קצרה מאוד. וכשאנחנו לא סומכים על עצמינו, גם אם משהו לא נראה לנו הרבה פעמים לא נגיד שום דבר כי המורה בטוח מבין יותר טוב.
עליכם להבין שרק אתם אחראים על ההתקדמות (או חוסר ההתקדמות) שלכם בנגינה. נכון שלימוד אצל מורה הוא דרך נהדרת להאיץ את ההתקדמות שלכם, אבל זה לא משנה את העובדה שמי שצריך לעשות מה שדרוש כדי להשיג את המטרות שלכם הוא אתם.

יחד עם זאת, לסמוך על עצמכם לא אומר שאתם צריכים לפקפק בכול מה שהמורה מלמד אתכם או להאמין שאתם יודעים יותר טוב מהמורה. הרי אם הייתם יודעים יותר מהמורה, כנראה שלא הייתם לומדים אצלו, נכון? לקחת אחריות על ההתקדמות שלכם משמעותה למצוא דרכים להפיק את המירב מהמשאבים העומדים לרשותכם, ובכללם גם המורה.
עליכם לעשות מאמץ אמיתי לפתור בעיות בעצמכם לפני שאתם הולכים לחפש פתרונות במקומות אחרים. אבל חשוב גם לדעת לבקש עזרה כשאתם ממש תקועים. אם תלמדו לאזן בין הדברים תגלו שניתן להנות מהטוב שבשני העולמות. אם תסמכו על עצמכם, תוכלו לנצל את כל מקורות המידע העומדים לרשותכם כדי לכם להתקדם מהר יותר, מבלי לפתח תלות בהם.

4. לא להיות סבלניים

אם תאמצו את מה שנכתב כאן, תגלו שעם הזמן קצב ההתקדמות שלכם ייגבר בהדרגה. יחד עם זאת חשוב להבין שלכל אחד מאיתנו יש קצב התקדמות טבעי ואין שום דרך להאיץ את הקצב מעבר לנקודה הזו. אנאלוגיה נהדרת לתהליך ההתקדמות בנגינה על גיטרה היא להקביל אותה לחקלאי הטומן זרעים באדמה. לחקלאי אין שום דרך להאיץ את הזמן שיקח לזרעים לצמוח, מכיוון שלתהליך הצמיחה יש זמן קבוע שאינו תלוי בשום גורם חיצוני.

הרבה גיטריסטים לא ממש מבינים את חשיבותה של הסבלנות בתהליך שיפור היכולות שלהם. מה שמוביל להרבה מאוד תיסכול. מה שיותר גרוע זה שהם מתחילים לפקפק ביכולות שלהם כשהשיפור המיוחל לא קורה לפי הדד-ליין שהם קבעו לעצמם. כשהם לא מצליחים להשיג את התוצאות (הלא ריאליסטיות) להן הם ציפו, זה מוביל לרוב לתחושת ייאוש שגורמת להם לא לרצות להתאמן בגיטרה.

לסיכום, חשוב מאוד להבין שהמסע שהופך גיטריסט ל"גדול" הוא מסע שאינו נגמר לעולם. מה שאומר שיש לכם את כל החיים כדי לפתח את היכולות המוזיקליות שלכם. אם תפנימו את זה, זה יקל עליכם לנקות את ראשכם מכל המחשבות המיותרות שמקשות עליכם למצוא את האנרגיה להתאמן בגיטרה בצורה אפקטיבית. זה גם השלב הראשון ואולי החשוב ביותר בדרך שלכם להשתפר כגיטריסטים וכמוזיקאים.

כרגיל אתם מוזמנים להגיב, לאהוב ולשתף…

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.