נגני אולפן הם אנשים שעל פי רוב נתפסים כמוזיקאים "שעשו את זה". אחרי הכול מדובר במוזיקאים שיוצא להם לנגן בכל יום משהו חדש, לפגוש ולעבוד עם כמה מהאנשים המוכשרים ביותר בתעשייה, ואפילו להתפרנס מזה.

אם משהו מזה מדבר אליכם, ייתכן והדרך הנכונה ביותר עבורכם היא לנסות ולפתח קריירה כנגני אולפן. יחד עם זאת, חשוב להבין שלא כל מוזיקאי מתאים להיות נגן אולפן. לא משנה עד כמה אתם טובים, אותו סולו מטורף עליו עבדתם ימים ולילות הוא לא מה שיביא לכם עבודה.
חשוב מאוד להבין שלהיות נגן אולפן שונה לחלוטין מלהיות נגן בלהקה.
כנגנים בלהקה, לרוב תעשו חזרות ותנגנו עם אנשים קבועים, בדרך כלל מוזיקה בסגנון מסוים. נגני אולפן לעומת זאת, מנגנים במנעד רחב מאוד של סגנונות, לרוב עם אנשים שונים בכל פעם.

אם אתם חולמים לפתח קריירה של נגני אולפן, אתם חייבים להיות לא פחות ממעולים כמוזיקאים. אבל מעבר לכך זו קריירה הדורשת הרבה מאוד עבודה קשה ומסירות לצד תכונות אופי מאוד מסוימות. אם אתם חושבים שיש בכם את מה שדרוש, הנה 9 הדברים החשובים ביותר שעליכם לדעת כדי להצליח לבנות את השם שלכם כנגני אולפן בתעשיית המוזיקה.

1. למדו להכיר את הכלי שלכם לעומק

הכוונה כאן היא לא ללמוד איך לנגן בצורה מושלמת את הסולו האהוב עליכם. זה לא יביא אתכם יותר מדי רחוק בתחום הזה. להכיר את הכלי שלכם לפני ולפנים ולדעת בדיוק איך הוא עובד בכל ז'אנר מוזיקלי זה התנאי הראשון לכל מי שחושב להיכנס לתחום הזה. התכונות החשובות ביותר הנדרשות מנגני אולפן בתחום הזה הן יצירתיות וגמישות ואותם תהיו חייבים לפתח. אלה התכונות שייקבעו אילו עבודות תצליחו לקבל.

אחד התחומים בהם התכונות האלו יצטרכו לבוא לידי ביטוי הוא הציוד. השקעה מתמשכת בציוד שלכם (גיטרות שונות ומגוון אפקטים לגיטריסטים, ספריות סאונדים מגוונות לקלידנים וכו') תאפשר לכם להציע מבחר עשיר של אפשרויות מבלי להיות מוגבלים לאותם סאונדים בכל פרויקט. זה חשוב מכיוון שאם מבחר הסאונדים שאתם יכולים להציע מוגבל, המעסיקים הפוטנציאליים שלכם עשויים לחפש סאונד אחר ורוב הסיכויים שזה לא יהיה אצלכם.

יתרון נוסף  שיכול להיות לכם הוא היכולת לנגן על יותר מכלי אחד. היכולת הזו לא רק תאפשר לכם להרוויח יותר אלא גם תוסיף לכם נקודות על הגמישות שלכם.

2. דאגו ללטש את המיומנויות שלכם

מעוניינים לנגן בפרסומות, טלוויזיה או סרטים? תצטרכו ללמוד לקרוא תווים תוך כדי תנועה. סוג כזה של עבודות לרוב ידרוש מכם את היכולת לנגן את התפקידים שלכם ישירות מהדף. אם אתם מעוניינים להקליט אלבומים/שירים, תצטרכו ללמוד איך להוציא את התפקידים שלכם מצ'ארטים. דבר נוסף שיקנה לכם יתרון בסוג כזה של פרויקטים הוא יכולת אלתור ברמה גבוהה.

לפעמים תהיה לכם הזדמנות ללמוד את הקטעים ולהתאמן עליהם לפני ההקלטות ולפעמים לא. עליכם להיות מוכנים לכל אחד מהתרחישים – ואם אתם מקבלים הזדמנות להתאמן לפני ההקלטה, קחו אותה בשתי ידיים! אל תנסו לקרוא את זה מהדף תוך כדי ההקלטה, כנראה שיש סיבה לכך שקיבלתם את זה מראש.

3. דעו עם מי אתם עובדים

בדקו מראש מי האנשים שאתם עומדים לעבוד עבורם ואיתם, זה יקנה לכם ייתרון. צרו קשר עם המפיק ושאלו מי הטכנאי ומי האנשים האחרים איתם אתם עומדים לנגן. המידע הזה יסייע לכם להתוודע מראש לאנשים איתם אתם עומדים לעבוד. מה שיאפשר לכם להתרכז יותר בנגינה שלכם מאשר בשבירת הקרח.

באותה הזדמנות,  בדקו גם איפה אתם עומדים להקליט ואילו משאבים יכול האולפן להעמיד לרשותכם. כיום ניתן למצוא את רוב המידע באינטרנט, אבל אל תתביישו להרים טלפון ולוודא מה הציוד שיעמוד לרשותכם. זה יאפשר לכם להכין את עצמכם ואת הסאונד שלכם טוב יותר לסשן ההקלטה.

4. למדו איך לתקשר

לדעת לנגן זה דבר חשוב מאוד, אבל לא פחות חשוב להיות נחמד, נגיש ולדעת לתקשר עם האנשים שאתם עובדים איתם. אתם יכולים להיות נגנים מדהימים אבל אם קשה לעבוד איתכם, לא יזמינו אתכם שוב. כולנו יודעים כמה נטוורקינג חשוב בתעשיית המוזיקה. לאנשים צריך להיות מאוד קל ונעים לעבוד איתכם כדי שתוכלו לשמר את הקשרים שעבדתם כל כך קשה לבנות.

אולי זה יראה לחלקכם מובן מאליו אבל אני חייב לציין את זה כאן. "זמן של מוזיקאים" זה משהו שממש לא יכול לעבוד כאן! לעולם, אבל לעולם אל תאחרו לסשן! אל תצפו שיקראו לכם שוב את זה יקרה!

5. זכרו שהתפקיד שלכם בתור נגני אולפן הוא לעזור למישהו אחר להגשים את החזון שלו

זה לא אומר שאסור לכם להיות יצירתיים, אבל רק עד גבול מסוים. אתם חייבים להבין שבסופו של דבר, המילה האחרונה היא של המפיק או מי שמנהל את הפרויקט. אל תשכחו שיש הרבה מאוד מוזיקאים שישמחו לתפוס את המקום שלכם. לכן חשוב מאוד שתדעו מה מקומכם בתהליך העבודה ותדעו להתאים את עצמכם למה שקורה סביבכם.

6. השאירו את האגו בבית

אחד הסממנים החשובים ביותר למקצוענות של מוזיקאי היא הדרך בה הוא מגיב לביקורת. הקפידו להזכיר לעצמכם שכל מה שנאמר באולפן הוא לא אישי. בסופו של יום המטרה היחידה של כל מי שמעורב בתהליך היא ליצור את המוצר הטוב ביותר שאפשר. אם יצאתם מחדר ההקלטה משוכנעים שניגנתם בצורה מדהימה אבל לדעת המפיק זה לא היה אפילו קרוב, אל תאבדו את קור הרוח שלכם. אגו שברירי יחבל קשות בסיכויי ההצלחה שלכם. במקום זאת, נסו להבין יותר טוב מה המפיק מחפש. חפשו סאונד אחר ונסו ליצור משהו חדש. יהיה לכם סיכוי הרבה יותר טוב לרצות את המעסיק שלכם, מה שיאפשר לכם להמשיך לעשות את מה שאתם אוהבים.

7. למדו להכיר את התעשיה

למעשה הנקודה הזו אינה מוגבלת רק לנגני אולפן. כל מי שרוצה להצליח בתעשיית המוזיקה חייב שתהיה לו לפחות הבנה בסיסית של כל האספקטים של התעשייה ואיך הכול מתחבר.

למרות שאתם נגנים, זו תהיה טעות מצידכם להגביל את עצמכם רק לנגינה. כשאתם עובדים, נצלו את הזמן כדי להתבונן מהצד ולהכיר את תהליך ההפקה. למדו את השפה ומושגי היסוד. זה יאפשר לכם לתקשר בקלות וביעילות עם כל המעורבים בתהליך ההפקה. מה שיגרום לכם להצטייר כמקצוענים, יבדל אתכם מאחרים ויהפוך אתכם למבוקשים יותר כנגנים.

8. זכרו שמדובר כאן בעסק

הבנת הצד העסקי של המקצוע תגרום לאנשים להתייחס אליכם ברצינות ולראות בכם מקצוענים. בין אם אתם מקבלים תשלום או לא, דאגו תמיד לחתום על חוזה לפני שאתם נכנסים לפרויקט. אתם חייבים להגן על התדמית שלכם ועל הזכויות שעשויות להיות לכם בפרויקט. זכרו שבמידה ולא סיכמתם אחרת, קרדיטים ותמלוגים צריכים להיות מסוכמים מראש.

אל תהססו לעבוד בחינם אם אתם רק מתחילים, אבל וודאו שאתם עושים זאת מהסיבות הנכונות. אבל אל תשכחו לבדוק באם הפרויקט שמציעים לכם עשוי להוביל לעבודות נוספות אולי גדולות יותר או שזה סתם בזבוז של הזמן היקר שלכם.

9. הקפידו להשאר מעודכנים בטרנדים האחרונים בתעשייה

זה יעזור לכם מאוד לפתח את הקריירה שלכם. לדוגמה, הרבה מאוד פרויקטים נעשים כיום דרך האינטרנט. צרו לכם תיק עבודות מקוון שיאפשר ללקוחות פוטנציאליים למצוא אתכם, להתרשם מהיכולות שלכם וליצור אתכם קשר בקלות. השקיעו בציוד הקלטה בסיסי ולמדו להפיק ממנו תוצאות מקצועיות. זה יאפשר לכם לעבוד מהבית עם אנשים בכל רחבי הארץ והעולם.

לסיכום, קריירה של נגני אולפן היא מאתגרת אבל עשויה להיות גם רווחית מאוד. אם הגישה שלכם טובה ואתם נהנים לאתגר את עצמכם מוזיקלית, עבודת אולפן עשויה להיות מקצוע מהנה ומתגמל.

.

כרגיל אתם מוזמנים להגיב, לאהוב ולשתף…

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.