תנוחת נגינה ודרך האחיזה בצוואר הגיטרה הם שניים מהפרמטרים החשובים ביותר בנגינה בגיטרה. אבל למרות זאת, אלו נושאים שמעט מאד גיטריסטים מודעים אליהם או מייחסים להם חשיבות כלשהי. כשאנחנו רואים גיטריסטים “משתוללים” עם הגיטרה על הבמה בצורה תיאטרלית ולפעמים אפילו מוגזמת, אנחנו שוכחים לפעמים שזה רק חלק מההצגה ואין לזה שום קשר לנגינה עצמה. הבסיס לשליטה מוחלטת בגיטרה מתחיל דווקא בהקפדה על תנוחת נגינה ואחיזה נכונה של הצוואר, שני פרמטרים אותם אנחנו שוכחים לעיתים קרובות. מכיוון שגיטריסטים רבים לומדים לנגן לבד, הדברים האלה נלמדים לפעמים עם הזמן, אבל לעיתים קרובות בצורה שגויה.

תנוחת נגינה נכונה, כמו גם דרך אחיזה נכונה של צוואר הגיטרה, הם הרגלים ככל הרגל. אף פעם לא מאוחר לשנות הרגלים שגויים וללמוד חדשים. לא רק שהם יסייעו לכם לנגן נקי וטוב יותר, הם גם יסייעו להימנע מללמוד הרגלים רעים נוספים בעתיד.

תנוחת נגינה נכונה בגיטרה

כשההורים שלכם אמרו לכם לעמוד (או לשבת) זקוף, הנגינה בגיטרה כנראה לא הייתה בראש מעייניהם, אבל זו אחת העצות הטובות ביותר שיכולתם לקבל בהקשר זה. עמידה או ישיבה זקופה תאפשר ליד המאצבעת לנוע לאורך הצוואר בצורה חופשית וחסרת מאמץ. היד השניה שלכם תוכל להגיע לכל המיתרים בקלות. זיכרו שמטרתכם העיקרית היא להצליח למקם את קצות האצבעות שלכם על המיתרים בצורה שתאפשר לכם לנגן בצורה נקיה ומדויקת. כדי לעשות זאת עליכם לשים לב לדברים קטנים שאתם אולי עושים, העלולים לפגוע ביכולת שלכם למקם את האצבעות בצורה אופטימלית.

יש גיטריסטים הלומדים לנגן במה שמכונה תנוחת נגינה ישובה “קלאסית”, בה הגיטרה נחה על הברך הנגדית ליד הפורטת (ברך שמאל לימניים וברך ימין לשמאליים). היתרון בתנוחה זו הוא שהיד המאצבעת ממוקמת אוטומטית במיקום האידיאלי לאצבוע צלילים ואקורדים. החסרון בתנוחה הקלאסית הוא שהיא לא תמיד נוחה, במיוחד כשמנגנים בגיטרה גדולה יותר.
אם אתם מנגנים במה שמכונה תנוחת נגינה “עממית”, בה הצוואר קרוב יותר לזווית של 90 מעלות כלפי הגוף, שימו לב להימנע מאחד ההרגלים הרעים הנפוצים ביותר: אל תשעינו את ידכם על הרגל! כשאתם עושים זאת, אתם מגבילים בצורה משמעותית את היכולת שלכם להקשית את האצבעות בצורה הנכונה לאצבוע המיתרים. בנוסף, הלחץ שאתם יוצרים על המפרקים שלכם עלול לגרום להופעת כאבים אחרי אימונים מרובים ובסופו של דבר גם לגרום לנזק תמידי.
כשאתם מנגנים בתנוחת נגינה “עממית”, היד המאצבעת שלכם צריכה להיות בערך בגובה החזה, מה שיאפשר לה לנוע בחופשיות על הצוואר.
הקפידו לא לרכון מעל הגיטרה. ישיבה/עמידה זקופה תאפשר לכם למקם את היד הפורטת בתנוחה נכונה ובמיקום טוב יותר.
הקפידו לא להטות את הגיטרה לכיוון הגוף. זה אמנם עוזר לראות איפה נמצאות האצבעות שלכם אבל זה יוצר עומס עצום על המפרקים שלכם.
כדאי גם להשתמש ברצועה (גם כשמנגנים בישיבה) כדי להמנע מהצורך “להחזיק” את הגיטרה ולמנוע ממנה ליפול- הדבר יאפשר לידיכם לנוע בחופשיות.

אחיזה נכונה של צוואר הגיטרה

ערכו ניסוי קטן. אחזו דף נייר כך שהאגודל שלכם נמצא בצידו האחד ויתר האצבעות בצידו האחר. אם תחזיקו את הדף מול האור, תראו שהאגודל שלכם ממוקם באופן טבעי איפשהו בין האצבע המורה לאצבע האמצעית שלכם. זו בדיוק הדרך בה אתם רוצים למקם את האצבעות שלכם על צוואר הגיטרה.

הרעיון הוא להגיע למצב בו צוואר הגיטרה נשען בעדינות על האגודל שלכם. אינכם רוצים לאחוז בצוואר בחוזקה, כמו שאוחזים בפטיש. אחיזה חזקה מדי של הצוואר מרחיקה את האצבעות מהמיתרים ומקשה עליכם למקם אותן בצורה נכונה. אחת הדרכים להבחין באחיזה חזקה מדי של הצוואר היא לבדוק אם יש מגע בין החלק התחתון של הצוואר לכף היד שלכם. כמעט תמיד אמור להיות רווח כלשהו בין כף ידכם לבין הקצה התחתון של הצוואר. אם אתם מרגישים את תחתית הצוואר בכף ידכם, זה אומר שהאחיזה שלכם חזקה מדי ועליכם להרפות את היד.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.