הקלטת שירה באולפן היא מעמד מאוד מלחיץ. לרוב התחושה היא שהנכם שמים את הקול שלכם תחת מיקרוסקופ. נכון שכל הקלטה באולפן עשויה להיות מלחיצה מכיוון שלרוב זהו תענוג יקר. מה שגורם להמון לחץ ליצור את התוצאה הטובה ביותר בזמן מוגבל. אבל הקלטת שירה מלחיצה הרבה יותר, מכיוון שאיכות המוצר הסופי תלויה בהרבה יותר גורמים, כמו למשל המצב הבריאותי של הקול שלכם, סביבת העבודה, עד כמה אתם מכירים את הקול החיצוני שלכם ועוד.

הנה 10 טיפים שאספתי במהלך שעות האולפן הרבות שצברתי כמפיק מוזיקלי ואיש סאונד, שיסייעו לכם להגיע לתוצאה הטובה ביותר אליה אתם יכולים להגיע.
חשוב לציין שאין מצב הקלטה אחד הדומה למשנהו. וייתכן וכמה מהטיפים שתמצאו כאן יהיו פחות רלוונטיים למצבכם ו / או מחוץ לשליטתכם. אבל תמיד יש דברים שתוכלו לעשות כדי להגדיל את הסיכויים לקבל הקלטת שירה מוצלחת.

1.      הקליטו את עצמכם כדי להתאמן

עם התקדמות הטכנולוגיה, להקים לעצמכם אולפן ביתי קטן הפך למשהו יותר פשוט מאי פעם. לדעתי חשוב מאוד לכל זמר/ת להקליט את עצמם כמה שיותר. מיקרופון קולט הרבה מאוד ניואנסים קטנטנים בקול שלכם שיש סיכוי שמעולם לא שמעתם קודם. מעבר לזה, כמו שידוע לכולנו הקול שלנו נשמע מבחוץ שונה לחלוטין ממה שאנחנו שומעים מבפנים. לכן זה קריטי להכיר את הגוון של הקול המוקלט שלכם ולהתאמן בטכניקות הקלטה בסיסיות לפני שנכנסים לאולפן הקלטות מקצועי. כל מה שצריך הוא מחשב נייד, כרטיס קול בסיסי, מיקרופון, אוזניות ותוכנת הקלטה בסיסית. יש גם המון מדריכים מקוונים שיכולים ללמד אתכם את טכניקות ההקלטה הבסיסיות.

2.      למדו לאהוב את גוון הקול שלכם

שמעתי לא מעט זמרים וזמרות מקצועיים אומרים שהם שונאים את הגוון של הקול המוקלט שלהם ולכן הם ממש לא אוהבים להקליט. אם אתם מתכננים קריירת שירה, כדאי שתלמדו לאהוב את גוון הקול המוקלט שלכם! ואם אתם לא אוהבים את גוון הקול שלכם, חפשו אחר דרכים לשפר אותו. האם זו בעיה בטכניקה? האם אתם יכולים לנסות ולשפר אותה? או אולי זו פשוט העובדה שאינכם רגילים להקשיב לקולכם? אם זו הסיבה אז הטיפ הראשון הוא התשובה שלכם. זה כנראה תמיד היה הגוון של הקול שלכם ואולי הגיע הזמן שתתרגלו אליו. כך תוכלו להתמקד ברגש ובהגשה בזמן הקלטת שירה, במקום לשפוט את גוון הקול שלכם.

3.      מנוחה מספקת ותחזוקת הקול

כמו לפני כל דבר חשוב, כשאתם לפני סשן הקלטת שירה, אתם צריכים להיות אחרי מנוחה טובה. דאגו לישון היטב לפחות 2 לילות לפני הסשן.
המצב הבריאותי של הקול שלכם גם הוא חשוב מאין כמוהו. אני ממליץ להימנע מלדבר יותר מדי או להתאמן הרבה לפחות יומיים לפני הסשן. הימנעות מאלכוהול, קפה ומוצרי חלב יכולה גם היא להיטיב עם הקול שלכם שכן המוצרים האלה עשויים לגרום ליובש, עודף ליחה וחומציות בפה. אל תשכחו לשתות הרבה מים.

4.      ערכו חימום יסודי

עריכת חימום טוב לקול לפני תחילת הסשן תעזור לכם בוודאות להשיג תוצאות טובות יותר. גם אם אתם מרגישים שאין לכם בעיה להגיע לתווים הגבוהים כבר עכשיו, עריכת חימום טוב תבטיח שהקול שלכם יחזיק מעמד הרבה יותר זמן.

5.      שריינו את האולפן בחלק הנכון של היום

אם יש לכם אפשרות כזו, עדיף לשריין את האולפן בחלק של היום בו אתם בדרך כלל שרים ויש לכם הכי הרבה אנרגיה. סשנים מוקדמים בבוקר הם בדרך כלל קשים יותר מכיוון שלקול לוקח כמה שעות "להתעורר" ולהגיע למיטבו.

6.      תחמו את הסשן בזמן

אין טעם לשריין סשן הקלטת שירה ארוך יותר משלוש – ארבע שעות בכל יום נתון. אחרי כשלוש שעות שירה, הקול שלכם יהיה עייף בוודאות ואתם עשויים לבזבז זמן וכסף בניסיונות סרק להשיג טייק טוב כשהקול שלכם עייף.

7.      זכרו שהרגש הוא העיקר

פרפקציוניזם היא תכונה רווחת אצל הרבה זמרים. זה מתבטא בהתמקדות יתרה בבעיות שיש להם בקול, בעוד הם אמורים להתמקד ברגש ובמסר שהשיר מנסה להעביר. חשוב מאוד שלא תאפשרו ללחץ לפגוע בקשר הבלתי אמצעי שלכם עם המוזיקה.

8.      דאגו להגיע מוכנים

דאגו להכיר את השיר בצורה מושלמת ואם אפשר שירו אותו והתאמנו עליו כמה שיותר. אם ייצא לכם להופיע עם השיר מול קהל זה עשוי לעזור לכם עוד יותר בחידוד המסר וליטוש ההגשה של השיר. חשוב מאוד גם ללמוד את המילים בעל פה. זה יאפשר לכם להתמקד בהעברת הרגש, בדקויות ובדינמיקה מה שבעצם הופך את השיר למיוחד.

9.      דעו מה להביא לאולפן

אף פעם אי אפשר לדעת מה תמצאו באולפן לכן אני ממליץ להביא את שקיקי התה / תערובת הצמחים שלכם, דבש, חטיפי בריאות, בגדים חמים וכל דבר אחר שעשוי לתת לכם הרגשה טובה. חשוב מאוד ליצור לעצמכם אווירה ותנאים שיאפשרו לכם להפיק מעצמכם את המיטב.

10.  מיקס האוזניות שלכם הוא קריטי

אחד הדברים החשובים ביותר הוא מיקס אוזניות נכון. אתם אמורים לשמוע בבהירות את הקול שלכם וגם את הפלייבק. וכמובן שעוצמת המיקס הכללית באוזניות צריכה להיות בריאה ולא לפגוע באוזניים שלכם. במידת הצורך, אל תהססו לבקש קצת ריוורב על הקול שלכם באוזניות, כדי להסתיר פגמים בקול שלכם ולעזור לכם לצבור ביטחון ולהירגע.

לסיכום, כמו כל דבר באומנות, כמה שתקליטו את עצמכם יותר כך תצברו יותר ניסיון ותשתפרו בזה. זה באמת יכול להפוך לחוויה מהנה.

כרגיל אתם מוזמנים להגיב, לאהוב ולשתף…

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.