החוליה האחרונה בשרשרת הסאונד של הגיטרה / המגבר היא הרמקול והתיבה המכילה אותו – הבוקסה (עליה נדבר בחלק השני). לסוג הרמקול ולמבנה של הבוקסה יש השפעה עצומה על הסאונד. למרבה המזל, קל מאוד לערוך נסיונות עם סוגים שונים של רמקולים ובוקסות. החלפת רמקול במגבר או בבוקסה היא תהליך די פשוט, שלא מצריך ידע טכני נרחב או כלים מיוחדים, וכמובן שחיבור בוקסה חדשה לראש או אפילו לקומבו פשוט עוד יותר. בסדרת כתבות זו, נבחן את ההשפעה שיש לשני האלמנטים האלה על הסאונד שלכם.

תפקידו של הרמקול הוא להמיר את הזרם החשמלי המגיע אליו מהמגבר לגלי קול. הרמקול מורכב ממגנט גדול המחובר למסגרת מתכת עגולה, אליה מחוברת מהצד השני ממברנה חרוטית גמישה. אל הממברנה מחובר סליל מלופף מנחושת. כשהזרם מהמגבר זורם דרך הסליל, האינטראקציה בינו לבין המגנט (שהופך לאלקטרו מגנט) גורמת לממברנה לנוע- מה שמייצר את גלי הקול אותם אנו שומעים.

אחרי שהבנו איך הרמקול עובד, הנה סקירה קצרה של השפעת גורמים שונים במבנה הרמקול על הסאונד.

גודל הרמקול

לגודל הרמקול יש השפעה עצומה על הסאונד. כפי שבוודאי שמתם לב, רמקול בגודל 8" נשמע אחרת מרמקול בגודל 10", שבתורו נשמע אחרת מרמקול בגודל 12" הנשמע אחרת מרמקול בגודל 15". הסיבה לכך היא פיזיקה פשוטה. ככל שהממברנה גדולה יותר, נדרשת כמות גדולה יותר של אנרגיה כדי לגרום לה לזוז. לכן, ככל שהרמקול גדול יותר מהירות התגובה של הממברנה יורדת, מה שגורם לירידה בתכולת התדרים הגבוהים בסאונד. זה קורה בגלל שלממברנה אין יכולת לזוז מספיק מהר על מנת לייצר אותם.
לעומת זאת, ככל שהרמקול קטן יותר, תכולת התדרים הנמוכים שהוא מסוגל להפיק תקטן. ככל ששטח הפנים של הממברנה קטן, קטן גם טווח התנועה שלה- מה שלא מאפשר לה ליצור את הגלים הארוכים של התדרים הנמוכים.

כתוצאה מכך, רמקול בקוטר 15" יתקשה להפיק תדרים גבוהים, בעוד רמקול בקוטר 8" יתקשה להפיק תדרים נמוכים. זו גם הסיבה לפופולריות הרבה של רמקולים בקוטר 12" במגברי גיטרות ובבוקסות. תכולת התדרים שלהם מאוזנת יחסית ומתאימה לטווח התדרים של הגיטרה.

כנגזרת מהנ"ל, גם לכמות הרמקולים יש השפעה גדולה על תכולת התדרים הנמוכים בסאונד. כפי שכבר אמרנו, ככל ששטח הפנים של הממברנה גדול יותר, כך גדלה גם תכולת התדרים הנמוכים בסאונד. בבוקסה שיש בה 2 רמקולים של 12", שטח הפנים הכולל של הממברנה הוא 24"- מה שיתן יותר תדרים נמוכים ממערך של שני רמקולים 10", בו שטח הפנים הכולל של הממברנה הוא 20". כמובן שיש כאן משתנים נוספים המשפיעים על התוצאה הסופית, אבל זו דרך פשוטה להסתכל על זה.

עוצמת הרמקול

בניגוד למה שעשוי להישמע הגיוני, ככל שהרמקול חלש יותר, הסאונד שלו יהיה (בדרך כלל) טוב יותר. הסיבה לכך נעוצה בכוח הדרוש להביא את הממברנה לניצולת אופטימלית, שם הרמקול מפיק את הסאונד הטוב ביותר לו הוא מסוגל. ככל שהרמקול חזק יותר, הממברנה שלו גדולה יותר ונדרש יותר כוח על מנת להזיז אותה. הדרך הפשוטה ביותר להסביר זאת היא לומר שככל שהרמקול חזק יותר נדרשת עוצמה (ווליום) גבוהה יותר על מנת לגרום לו לעבוד בצורה אופטימלית, מה שעלול להיות בעייתי בתנאים מסויימים.

מצד שני, ככל שהרמקול חזק יותר, קשה יותר לשרוף אותו ומה שחשוב יותר, קשה יותר להכניס אותו לעיוות (דיסטורשן)- מה שעשוי, בתנאים מסוימים דווקא לשפר את הסאונד.

סוג המגנט

ישנם שלושה סוגי חומרים מהם עשויים מגנטים של רמקולים: Alnico, Ceramic ו – NeoDymium.

כל אחד מהחומרים משפיע על הסאונד בצורה שונה.

Alnico

זו תרכובת של אלומיניום ניקל וקובלט, ששימשה בכל הרמקולים המקוריים של מגברי הווינטאג'. בעוצמה נמוכה, רמקולים עם מגנט מסוג זה מפיקים סאונד קלאסי חם ועגול, ומגיבים היטב לשינויים בדינמיקה של הנגינה. תרכובת זו, למרות מחירה הגבוה יחסית, הייתה בשימוש שנים רבות, בזכות השדה המגנטי החזק שהיא הפיקה. בשלב מסויים נכנסו לשוק מגנטים קרמיים, שעלותם היתה  נמוכה משמעותית מהמגנטים מבוססי ה – Alnico. הדבר גרם ליצרנים רבים לעבור לשימוש במגנטים מסוג זה, כדי להוזיל עלויות.

Ceramic

המגנטים הקרמיים פותחו כחלופה זולה למגנטים מ – Alnico, אבל מעבר ליתרון המחיר, רמקולים עם מגנטים קרמיים התגלו כרבגוניים יותר מבחינת טווח התדרים שהם מסוגלים להפיק. בנוסף, רמקולים עם מגנטים קרמיים בדרך כלל כבדים יותר, אבל מצד שני הם חזקים יותר ונוטים להשמע טוב יותר בעוצמות גבוהות.

NeoDymium

ניאודימיום הוא הפיתוח האחרון בתחום המגנטים. הוא לא יקר כמו האלניקו אבל יקר יותר מהקרמיים. יתרונו הגדול הוא במשקלו שהוא כמחצית ממשקל המגנטים האחרים, בעוד השדה המגנטי שלו חזק הרבה יותר. רמקולים המבוססים על מגנטים מסוג זה מתאפיינים בתגובה דומה לכאלה המבוססים על Alnico, ובטווח תדרים מאוזן.

בשבוע הבא נבחן את מבנה הבוקסות והשפעתן על הסאונד.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.