בהמשך לפוסט הקודם, הנה לכם עוד כמה טיפים שיסייעו לכם להפיק את המקסימום בכל מגבר גיטרה.

שנו את מיקום המגבר

למרות שזהו טיפ מאוד בסיסי, הרבה גיטריסטים לא מודעים להשפעה הגדולה שיש למיקום של מגבר גיטרה על הסאונד שלו.
מגבר גיטרה העומד על הריצפה נשמע אחרת לחלוטין ממגבר העומד על כסא או שרפרף. על אותו עיקרון, מגבר הצמוד לקיר נשמע אחרת לגמרי ממגבר המרוחק מהקיר. אם יש לכם רצפת פרקט, המגבר יישמע אחרת לגמרי ממגבר העומד על שטיח או על ריצפת אריחים רגילה.
על מנת להבין על מה מדובר נסו למקם את המגבר בדרכים הבאות.

  1. על הריצפה צמוד לקיר
  2. על הריצפה מרוחק מקיר
  3. על שולחן/כסא/שרפרף
  4. על שטיח
  5. על ריצפת אריחים
  6. מוטה למעלה בזווית של 45 מעלות

בכל פעם שתשנו את מיקום המגבר תקבלו סאונד שונה לגמרי. לדוגמה, מגבר גיטרה העומד על הריצפה יפיק פחות תדרים גבוהים ממגבר המוגבה מהריצפה. במגבר עם תיבת תהודה פתוחה מאחור, התדרים הנמוכים שלו כשהוא צמוד לקיר, יישמעו אחרת לגמרי ממה שתשמעו כשהוא מרוחק מהקיר.
הרעיון כאן הוא למצוא דרך להציב את המגבר בצורה שתאפשר לו להפיק את הסאונד הטוב ביותר לטעמכם.

למדו להכיר את הפיקאפים שלכם

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הסאונד שלכם הוא בחירה נכונה של פיקאפים לכל סוג של תפקיד, סגנון וסאונד. לפני שאתם רצים להחליף את המגבר מכיוון שלא הצלחתם להפיק את הסאונד שאתם מחפשים, הכירו את הפיקאפים שלכם והאפשרויות שהם נותנים לכם.
אם אתם רוצים לנגן מטאל והגיטרה שלכם מתהדרת בפיקאפים מסוג Single Coil, שום מגבר גיטרה לא יעזור לכם להפיק את הסאונד שאתם מחפשים. באותה המידה, לא תצליחו להפיק סאונד המתאים לנגינת קאנטרי מפיקאפים מסוג Humbacker.
חקרו את מגוון הסאונדים שאתם יכולים להפיק מהפיקאפים שלכם, כל אחד בנפרד ובכל מצבי השילוב ביניהם ולמדו מה מתאים לאיזה סגנון.
אם אתם רוצים לנגן בסגנון הדורש Single Coils והגיטרה שלכם כוללת רק Humbackers, לפני שאתם רצים למכור אותה, בדקו עם טכנאי גיטרות אם יש באפשרותכם להוסיף לגיטרה מתגי פיצול לפיקאפים, או מתגי היפוך פאזה. זה עשוי לפתור לכם את הבעיה בעלות זניחה יחסית לעלות של החלפת גיטרה.

התעלמו מהמלצות כיוון

חיפוש קצר בגוגל יעלה לכם שפע המלצות כיוון שלטענת מי שכתב אותן, יביאו לכם את הסאונד המיוחל. המלצתי החמה היא להתעלם מהמלצות כאלה באופן גורף, וזאת מכמה סיבות.
ראשית, לכל מגבר גיטרה אופי וסאונד משלו ומה שעובד למגבר אחד לא בהכרח יעבוד למגבר אחר. המלצות מהסוג שאומר שעל מנת לקבל סאונד המתאים לרוק, עליכם לכוון את המגבר ל – Gain 5, Bass 4, Mid 6, Treble 7, Vol 7, עשויות להפיק סאונד שאין בינו לבין רוק שום קשר, כשאתם מנסים אותו על המגבר שלכם. הסיבה לכך היא שלכל מגבר יש עקומת היענות וטווח תדרים שונה כך ש – Gain  המכוון ל – 5 במגבר אחד יכול להפיק צליל נקי כמעט לגמרי, בעוד במגבר אחר נקבל דיסטורשן כבד, או – Mid המכוון ל – 6 במגבר אחד יישמע דק ורזה בעוד במגבר אחר זה יישמע צורם וגרוני. לכן סוג זה של המלצות הוא חסר טעם.
שנית, סאונד הוא דבר סובייקטיבי. סאונד שנשמע מעולה לאחד עשוי להשמע גרוע למישהו אחר.

קחו לדוגמה את שלל ההמלצות שראיתי לסאונד של מטאל, האומרות לכוון את ה – MID  למינימום. כפי שראינו בפוסט הקודם, המלצה זו עשויה להיות שגויה.

לסיכום, לפני שאתם רצים לקנות מגבר גיטרה חדש, או כל פיסת ציוד אחרת, וודאו שמיציתם את כל האפשרויות הגלומות במגבר שלכם. ראיתי לא מעט גיטריסטים מוכרים מגבר טוב, בהפסד, לפני שהם מיצו את כל האפשרויות הגלומות בו. רוב המגברים הנמכרים כיום, כולל אלה הנחשבים מגברים למתחילים, הרבה יותר טובים מהמגברים שהיו זמינים בעבר. למרות שזה מאוד מפתה לקנות מגבר גדול ומשוכלל יותר, המלצתי היא לנסות ולהפיק את המקסימום מהמגבר שלכם לפני שאתם מחליפים אותו.

אשמח לקבל מכם תגובות והערות למה שנאמר.

אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.