בחרתם להפיק את השיר שלכם בעצמכם? הנה 6 טיפים שיסייעו לכם להגיע לתוצאה הטובה ביותר שלכם עם כל שיר שתפיקו.

במאמרים קודמים דיברתי לא מעט על האתגרים השונים איתם תצטרכו להתמודד אם תבחרו להפיק את המוזיקה שלכם בעצמכם. יחד עם זאת, חשוב שתדעו שזה אמנם קשה אבל לא בלתי אפשרי. במאמר הזה אחלוק איתכם כמה טיפים שיכולים לסייע לכם להעניק ליצירה שלכם הפקה ברמה הגבוהה ביותר.

הדרך הקלה והבטוחה להפקה מוצלחת היא למצוא מפיק טוב לעבוד אתו.

אחת התכונות הייחודיות שתמצאו אצל כל מפיק טוב היא אותו חוש שישי שמסמן לו מתי השיר עובד. למרבה הצער זה לא משהו שניתן להסביר במילים. בשבילי זו נקודה מסוימת בזמן, שבה פתאום כל הקוביות נופלות למקום. אני מניח שזה שונה אצל כל אחד וכנראה לא פחות מעורפל. אבל אם מישהו מאיתנו עובד איתכם, היו בטוחים שנגיד לכם כשזה קורה. זה חלק גדול מהסיבה שאנחנו כאן מלכתחילה.

אבל מה קורה אם אתם לא יכולים לעבוד עם מפיק טוב?

אז קודם כל, אתם יכולים 😊 – כל הפרטים בדף יצירת הקשר
אבל אם אין לכם תקציב, אתם אוהבים לעשות דברים בעצמכם או שיש סיבות אחרות המונעות מכם לעבוד עם בעל מקצוע, הנה 6 טיפים העשויים לסייע לכם רבות בהפקת המוזיקה שלכם.

1 – וזה הטיפ הטוב ביותר שאני יכול לתת לכם: הדבר החשוב ביותר הוא השיר

אני יודע שזה אמור להיות ברור מאליו. הבעיה היא שכל כך הרבה אנשים ממקדים את כל תשומת הלב שלהם בתהליך ההפקה עצמו, שהם שוכחים למה הם מפיקים מלכתחילה.
שימו את השיר לנגד עיניכם ושאלו את עצמכם מה המסר שאתם מנסים להעביר באמצעותו?
אם תקפידו לחזור למחשבה הזו שוב ושוב לאורך כל התהליך, אתם במצב מעולה.

2 – הפיקו בצורה כמה שיותר מינימליסטית

אם לנסח זאת בצורה שונה, אם יש לכם ספק לגבי משהו, כנראה שהשיר לא צריך את זה.
"חסר כאן עוד משהו קטן" היא אחת המלכודות הקלאסיות בתהליך ההפקה. מחשבה כזו עלולה להפוך מהר מאוד למצב בו אתם מוצאים את עצמכם עם 40 ערוצי גיטרות וקלידים שנלחמים אחד בשני, אבל בפועל לא תורמים לשיר שום דבר.
למה שלא תנסו לראות עם כמה מעט ערוצים אתם יכולים לסיים את השיר, בצורה שעדיין תעביר את המסר שאתם רוצים? אחרי הכול השיר הוא מה שחשוב.

3 – הגבילו את אמצעי ההפקה שלכם באופן מלאכותי

הקלטה מבוססת מחשב היא כמו חרב פיפיות. הגמישות ושפע האפשרויות נותנים לכם חופש יצירה חסר תקדים. אבל החופש הזה יכול להפוך מהר מאוד ללופ בלתי פוסק של ניסוי וטעיה.
רעיון שיכול לחולל פלאים ולחסוך המון זמן הוא לדמיין שאתם עובדים על טייפ. נסו להגביל את עצמכם ל – 16 או 24 ערוצים. מהר מאוד תגיעו למצב בו תהיו חייבים לבחור מה באמת חשוב לשיר ומה לא.

4 – הגבילו את הזמן שאתם משקיעים בהפקה באופן מלאכותי

אמנם עבודה עם מפיק היא דרך מעולה להגביל את עצמכם בזמן, מכיוון שרוב הסיכויים שאין לכם תקציב אינסופי. אבל אם תגדירו לעצמכם פרק זמן מוגבל לעבוד על כל הפקה, תגלו שגם זו דרך מעולה למקד אתכם ולגרום לכם לעבוד מהר ויעיל.

5 – ביטחו באינסטינקטים שלכם ועבדו מהר

היכולת לעבוד מהר כשאתם עורכים ומלטשים את העבודה שלכם תוך כדי תנועה, היא מיומנות נרכשת. יחד עם זאת, תנאי הכרחי לרכישת המיומנות הזו הוא לבטוח באינסטינקטים שלכם באופן מוחלט. כל הפקה שתסיימו תשפר את המיומנות הזו אצלכם, כמו גם את האינסטינקטים שלכם. טפחו את המיומנות הזו על ידי עבודה על כמה שיותר פרויקטים תוך שאתם מגבילים את עצמכם בזמן (זוכרים את הטיפ הקודם?).

6 – תנו את המיטב שלכם ואל תעשו השוואות מיותרות

אחת התופעות שאני נתקל בהן לא מעט אצל יוצרים / מפיקים העובדים מחדר השינה שלהם, היא התסכול שהם חווים כשהם משווים את העבודות שלהם לעבודות של אנשים מצמרת התעשייה. כאלה שעומדים לרשותם משאבים בלתי מוגבלים. זאת מכיוון שבדרך כלל העבודות שלהם לא עומדות בהשוואה הזו.

אז בוודאי שהן לא עומדות בהשוואה הזו! קודם כל, זו לא השוואה הוגנת. אבל מה שיותר חשוב הוא שאין בכך שום בעיה!

הדבר היחיד שאתם יכולים לעשות הוא לתת את המיטב שלכם. זה מאוד מפתה לחלום שההפקה שעבדתם עליה כל כך קשה בחדר השינה שלכם תוכל להתחרות בפרויקט של לייבל שהושקעו בו מיליון דולר. משם גם מגיע כל הקטע של "אם אני אעבוד על זה רק עוד קצת…". אבל בואו נהיה מציאותיים לרגע. מדובר פה בירייה באפלה שהסיכוי שלה לפגוע הוא מאד נמוך.
העצה שלי אליכם היא לייצר את המוצר הטוב ביותר שאתם יכולים, בעזרת הציוד והידע שיש בידיכם, מבלי להציב בפניכם מקורות לא הגיוניים להשוואה.

לסיכום:

  1. צרו את המוצר הטוב ביותר שאתם יכולים
  2. וודאו שאתם משרתים את השיר כמיטב יכולתכם
  3. עשו זאת הכי מהר שאתם יכולים

ואח"כ צאו לעולם ומכרו כמה עותקים ממה שעשיתם כדי שבפעם הבא תוכלו ליצור משהו יותר טוב עם היכולות שפיתחתם בפרויקט הקודם, וחוזר חלילה.

כרגיל אתם מוזמנים להגיב, לאהוב ולשתף…

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.