בחלקו הראשון של המאמר בחנו כמה הנחות שגויות הקשורות ליכולת לנגן משמיעה ובדקנו מה באמת צריך על מנת לפתח את היכולת הזו. אז בואו נראה איך עושים זאת בפועל.

שלב א’ – ללמוד לנגן מנגינות משמיעה

אם השתמשתם בטאבים או בסרטוני ווידאו עד עכשיו כדי ללמוד שירים, השלב הראשון הוא ללמוד להוציא מנגינות פשוטות משמיעה על הגיטרה שלכם. זה משהו שאתם יכולים לעשות גם אם אתם רק מתחילים. השלב הזה חשוב כשלב ראשון מכיוון שיותר קל להוציא מנגינות ששומעים בפועל ממנגינות ששומעים בראש. פשוט האזינו לשיר מוכר ולמדו את עצמכם לנגן את המלודיה על הגיטרה.

שלב ב’ – למדו את הסולואים שלכם

שימו לכם פלייבק או הקליטו את עצמכם מנגנים מהלך אקורדים פשוט. השמיעו את זה בלופ וחכו עד שתצוץ בראשכם איזו מנגינה. זה לא צריך להיות משהו מסובך ואם לא בא לכם שום רעיון, קחו את הזמן. אל תנגנו כלום ונסו להתחבר לליווי. עם קצת סבלנות, בסופו של דבר משהו יצוץ בראשכם.
שירו או זמזמו את המנגינה בקול רם והקליטו את זה. שוב, זה לא צריך להיות משהו מסובך או מיוחד, זה יכול להיות כל מה שבא לראש.
אח”כ האזינו למה שהקלטתם ולמדו את עצמכם לנגן את זה על הגיטרה. נסו להמנע ממיתרים פתוחים עד כמה שניתן. הרעיון הוא “לתכנת” את הלוגיקה המוזיקלית של צוואר הגיטרה לתוך האצבעות שלכם ושימוש במיתרים פתוחים עשוי לפגום בתהליך.
לאחר שלמדתם את הסולו שלכם, נגנו אותו עוד כמה פעמים עד שתרגישו שאתם שולטים בו בצורה טובה.
זה השלב הראשון בפיתוח היכולת לתרגם את הרעיונות בראש לנגינה בגיטרה. תמיד יוולדו לכם רעיונות חדשים אבל לרוב הם יהיו שילובים של רעיונות ישנים יותר.

שלב ג’ – למדו לדמיין איך אתם מנגנים משהו לפני שתנגנו אותו בפועל

ברגע שאתם מרגישים בנוח עם השלב הקודם, אתם יכולים להתחיל לאתגר את עצמכם קצת יותר.
שוב צרו לכם מהלך אקורדים פשוט או פלייבק ושירו עליו מנגינה כלשהי. זו צריכה להיות מנגינה קצרה ופשוטה, רצוי משהו בין שלושה לשבעה צלילים.
לאחר מכן מצאו את הצליל הראשון של המנגינה על הגיטרה ועצרו שם! אל תנסו לנגן את שאר המנגינה עדיין. במקום זאת, דמיינו איך אתם מנגנים את שאר המנגינה על הגיטרה. נסו לאתר את השריגים עליהם אתם צריכים ללחוץ כדי לנגן את המנגינה, מבלי לגעת בגיטרה.
כשתרגישו שאתם יודעים בדיוק איך לנגן את המנגינה, בדקו זאת בפועל. אם צדקתם, נהדר! אם טעיתם, נסו להבין מה הסיבה לכך. לפעמים, לאחר כמה נסיונות אתם עשויים לזהות טעויות שחוזרות על עצמן שיחשפו אצלכם נקודת תורפה שלא הייתם מודעים אליה.
המשיכו להתאמן עד שתרגישו שיפור ניכר ביכולת שלכם. אל תניחו לעצמכם להתפתות להוציא את התפקידים על ידי ניסוי וטעיה. אין בכך שום פסול, אבל התרגיל הזה אמור לעבוד על הדמיון המוזיקלי שלכם בצורה יותר מודעת. מטרתו היא לשפר את הקשר בין הדמיון המוזיקלי שלכם לצוואר הגיטרה.

שלב ד’ – לנגן “בכאילו”

שימו פלייבק, שירו את הצליל הראשון שלכם ומצאו אותו על הגיטרה. אח”כ שירו סולו כשתוך כדי אתם מאצבעים את הצלילים הנכונים על הגיטרה מבלי לנגן אותם בפועל. במילים אחרות, אל תשתמשו ביד הפורטת שלכם. זו הסיבה שאני קורא לזה לנגן “בכאילו”.
כל כמה צלילים בדקו אם יש התאמה בין מה שאתם שרים לצלילים שאתם מאצבעים. אם אתם מצליחים, האריכו את מקטעי הצלילים יותר ויותר לפני שאתם בודקים את ההתאמה.
הרעיון בתרגיל הזה הוא לגרום לכם לשיר את הצלילים בלי התמיכה של הצלילים מהגיטרה, מה שיאלץ אתכם לפתח את היכולת לדמיין את הצלילים על הגיטרה.

שלב ה’ – הדבר האמיתי

אחרי שהגעתם לתוצאות טובות בתרגיל האחרון, הגיע הזמן ליישם את כל מה שלמדתם. שימו לכם מוזיקה ונגנו מה שאתם שומעים. אינכם צריכים לדעת באיזה סולם זה או כל דבר אחר, פשוט נגנו!
קחו בחשבון שעדיין תעשו טעויות בשלב הזה וזה דבר טוב! אם אתם עושים טעויות זה אומר שאתם לא מסתמכים על דברים שאתם כבר יודעים לנגן, כלומר דברים שקל ונוח לכם לנגן. למעשה, כשאתם טועים זה אומר שאתם ממש מקשיבים למה שאתם שומעים בראשכם – לדמיון המוזיקלי שלכם.
גם המוזיקאים הטובים ביותר עושים טעויות אבל לרוב אף אחד לא שומע אותן, וזאת מכיוון שמוזיקאים מקצועיים הם מעולים בלהפוך צלילים שגויים לנכונים רטרואקטיבית. כמו שאמר פעם מיילס דיוויס: מה שקובע אם הצליל שניגנת נכון הוא הצליל שאתה מנגן אחריו. במילים אחרות, אחד היתרונות הגדולים ביותר בפיתוח היכולת לנגן משמיעה, הוא פיתוח המיומנות להסוות טעויות כך שלא יישמעו כטעויות כלל.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.