כשמנסים לאפיין אמן כזה או אחר, לרוב מתייחסים לסאונד שלו. למעשה, רוב העבודה בהפקה מוזיקלית מורכבת מחיפוש אחר הסאונד הייחודי של האמן. החיפוש הזה נתפס אצל אמנים רבים כניסיון לפתח דרך ייחודית להציג את המוזיקה שלהם לעולם, אבל לדעתי התפיסה הזו קצת שגויה.

לדעתי, הסאונד הייחודי שלנו הוא לא משהו שצריך לפתח במיוחד מכיוון שהוא כבר נמצא בתוך כל אחד מאיתנו, ממש כשם שהקול של כל אחד מאיתנו שונה מהקול של כל אדם אחר בעולם. הטעם, ההשראה, הרגש וניסיון החיים שלנו מגדירים את האישיות שלנו, את הגישה שלנו למוזיקה (או לכל אמנות אחרת) ואת הסאונד שלנו, שהוא ייחודי רק לנו.

לכאורה, ברגע שהבנו שהסאונד שלנו כבר קיים בתוכנו, תהליך היצירה אמור להפוך לפשוט בהרבה. אז למה עדיין קשה לנו כל כך ליצור דברים מקוריים וייחודיים? הבעיה היא שרוב הזמן קשה לנו להיות נאמנים לעצמנו לחלוטין. לרוב אנחנו נוטים לפעול על פי נורמות חברתיות ומנסים ליישר קו ולהתאים את עצמנו למה שמקובל ו”מגניב”. הרבה פעמים אנחנו נוטים לשחות עם הזרם ולא להתבלט יותר מדי מכיוון שנראה לנו שזה הדבר הנכון לעשות. העניין הוא, שאין בכך שום דבר פסול למעט העובדה שבדרך כלל זה מוביל אותנו לחקות אחרים, במודע או שלא במודע.

כשאנחנו רואים אמן המייצג בעינינו את מה שהיינו רוצים לעצמנו, את הכישרון, אורח החיים והתהילה, הנטייה הטבעית שלנו היא לנסות ללכת בדרך דומה לשלו, במחשבה שזה יסייע לנו להשיג את אותם דברים. הבעיה היא שבדרך זו אנחנו נוטשים לחלוטין את כל מה שמגדיר אותנו. הרי אם אין לנו כוונה לחקות מישהו במודע (כדי להתפרנס למשל), למה שנרצה לבטל את הדברים הייחודיים המגדירים אותנו ולנסות להיות מישהו שאנחנו לא?

כדי למצוא את אותו סאונד ייחודי, הדבר היחיד אותו עליכם לעשות הוא להיות אתם עצמכם. תנו לתחושות ולאינסטינקטים שלכם להדריך אתכם בכל מה שאתם עושים. אל תפחדו להיות חשופים, הציגו את האני האמיתי שלכם לעולם ואל תנסו להיות מישהו אחר.

הדרך ליישם זאת בפועל היא להפסיק לפקפק בעצמכם. לימדו לסמוך על האינסטינקט הראשוני שלכם. פקפוק והססנות הם לרוב תוצאה של השפעות חיצוניות שגורמות לכם לא לסמוך על האינטואיציות שלכם. כולנו נתקלנו לא אחת בבעיות שניסינו לפתור בכמה דרכים, רק כדי לגלות בסופו של דבר שהאינסטינקט הראשוני שלנו היה הפתרון הנכון. אם יצרתם אי פעם משהו ותהיתם אם אנשים יאהבו את זה או לא, עשיתם טעות. כדי למצוא את הסאונד הייחודי שלכם, עליכם להבין שהדבר היחיד שחשוב בתהליך היצירה הוא מה אתם אוהבים. כל ניסיון להתאים את היצירה שלכם למשהו אחר הוא דרך בטוחה להרוג את היצירתיות שלכם. לכן, הישארו נאמנים לעצמכם ולכו עם האינסטינקטים שלכם. זו הדרך הטובה ביותר למצוא את הייחוד שלכם ולהציג אותו לעולם.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.