לנגן מהר ולנגן נקי, מבחינתי אלו שתי צדדים של אותו מטבע. זה גם אתגר שהרבה מאוד גיטריסטים מתמודדים אתו.

הכמות האין סופית של עצות ותרגילים שניתן למצוא באינטרנט, כמו גם בשיחות עם גיטריסטים אחרים, הופכת את ההחלטה במה להתמקד לבלתי אפשרית.
למען האמת, להגיע למהירות וניקיון בנגינה זה לא דבר כל כך מסובך. מספיק שתקדישו 10 דקות בכל יום לאימון ממוקד (נכון! אין שום צורך לשרוף 10 שעות מפרכות ביום בריצות על סולמות), כדי להשתפר משמעותית ואף להגיע לתוצאות מדהימות במשך הזמן.
בואו ונבחן לרגע את הבעיות הנפוצות ביותר איתן מתמודדים רוב הגיטריסטים בניסיון לנגן מהר ונקי, ואיך ניתן לפתור אותן בקלות יחסית.

1. אתם מנסים לנגן מהר מדי

עד כמה שזה עשוי להישמע לא הגיוני, זו אחת הבעיות הנפוצות ביותר בהן אני נתקל. כדי ללמוד לנגן משהו מהר, אתם חייבים להתחיל לאט, אפילו לאט מאוד. גם אם זה אומר לנגן צליל אחד כל שתי שניות.
הבעיה הנפוצה ביותר בנגינה מהירה היא חוסר סנכרון בין הידיים. כשקיים הפרש בין רגע הפריטה על מיתר מסוים לרגע האצבוע של אותו מיתר,  זה גורם לנגינה להישמע רשלנית ומרוחה. כשאתם מנסים לפצות על כך על ידי הגברת מהירות הפריטה או האצבוע, היעילות בחסימת המיתרים שאינכם רוצים לשמוע פוחתת ולחוסר הסנכרון נוספים גם רעשי רקע שלא אמורים להישמע.
מצאו את המהירות בה הקטע שאתם מנסים לנגן נשמע מלוטש ונקי והגבירו את המהירות בצורה הדרגתית. הגבירו אותה ב – 5 BPM בכל פעם, כשבכל פעם אתם מקפידים להגיע למצב בוא הקטע המנוגן נשמע מלוטש ונקי לחלוטין. רק אז הגבירו את המהירות פעם נוספת. המשיכו כך עד שתגיעו למהירות הרצויה.

2. טכניקת הפריטה שלכם לא מדויקת

כשאתם מנסים לפרוט מהר, חשוב מאוד להקפיד על חסכון בתנועות היד הפורטת. אם תנועת היד הפורטת שלכם גדולה מדי, זה יקשה עליכם לעמוד בקצב.
ככל שטווח התנועה גדול יותר, כך לוקח לכם יותר זמן לחזור למיתר כדי לבצע את הפריטה הבאה. כדי לפתור את הבעיה הזו, עליכם לנגן לאט כמצוין למעלה. התחילו לנגן במהירות שנוחה לכם, תוך כדי שאתם מתמקדים בתנועת היד הפורטת.
רוב הסיכויים הם שתמצאו שהתנועה של היד הפורטת גדולה מהדרוש. נסו להניע את ידכם למעלה ולמטה בתנועה איטית כשאתם מצמצמים את טווח התנועה למינימום האפשרי. הגבירו את המהירות בהדרגה, תוך שאתם מקפידים לא להגדיל את טווח התנועה של היד הפורטת.

3. אתם מרימים את האצבעות יותר מדי גבוה מלוח האצבוע

כשאתם מבצעים את התרגילים שלכם, התמקדו ביד המאצבעת שלכם. האם את מרימים את האצבעות גבוה מדי?
אם זה כך, נסו לשחרר את האצבעות תוך כדי שאתם מרימים אותן מלוח האצבוע הכי מעט שאפשר. לחצו על מיתר מסוים, נגנו את הצליל ואז שחררו את האצבע כמה שצריך כדי לשחרר את המיתר במידה שתאפשר לצליל להישמע בצורה נקייה. מצאו את הגובה המינימלי הדרוש כדי לשחרר את המיתר ונסו להרגיל את עצמכם לא להרים את האצבעות יותר מכך.
שילוב של תנועה מינימלית ביד הפורטת וביד המאצבעת יאפשר לכם לקצר את הזמן הדרוש כדי לנגן את הפראזה שלכם, מה שיאפשר לכם לנגן אותה מהר ונקי יותר.

4. המפרט שאתם משתמשים בו אינו מתאים

עם מבחר כל כך גדול, קשה לבחור את המפרט המתאים ביותר לסגנון הנגינה שלכם. אם אתם משתמשים במפרט גדול או קטן מדי, יהיה לכם קשה לנגן מהר ונקי.
המפרט צריך להתאים לגודל היד שלכם ולסגנון הנגינה (לא המוזיקה) שלכם. לכן אל תבחרו מפרט לפי המלצות של חברים או כי מישהו מפורסם משתמש בו. מצאו את המפרט הקטן ביותר שנוח לכם לאחוז בו ללא מאמץ, מבלי שהוא יחליק לכם מהיד. המפרט צריך להיות רך מספיק על מנת להחליק על המיתרים אבל לא רך ברמה שתאלץ אתכם "לחפור" עמוק יותר על מנת להפיק את הצליל שאתם מחפשים.
ככלל, ככל שאתם צריכים "לחפור" עמוק יותר במיתרים כדי להפיק את הצליל שאתם מחפשים, יהיה לכם קשה יותר לנגן מהר ונקי.

5. אינכם משתמשים במטרונום

המטרונום הוא כלי שלא מייחסים לו מספיק חשיבות כשלומדים לנגן מהר ומה שחשוב יותר – נקי. המטרונום הוא גם כלי יעיל מאוד למעקב ובקרה אחרי השגת המטרות שלכם. אימון בעזרת מטרונום יאפשר לכם לדעת בדיוק כמה מהר אתם יכולים לנגן קטע מסוים לפני שהוא הופך למרוח ולא מדויק.
לדוגמה, אם אתם מזהים שכשאתם מנגנים ב – 80 BPM קטע מסוים הוא הופך למרוח ולא מדויק, הורידו את המהירות ל – 75 ועבדו על הקטע עד שהוא נשמע מלוטש ומדויק. הגבירו את המהירות ועיבדו שוב על הליטוש והניקיון וחוזר חלילה.

לסיכום

אני ממליץ לשלב את כל הטיפים הנ"ל כשאתם עובדים על המהירות והניקיון בנגינה שלכם. עבדו על כל אחד מהם בנפרד וכשתגיעו למצב בו אתם מרגישים בנוח עם כל אחד מהם, שלבו אותם ביחד ועבדו עליהם לאט.
מעל הכול זכרו שאין טעם למהר כשלומדים לנגן בגיטרה. אמנם לא כל אימון כשלעצמו הוא כיפי. אבל כשמנסים לזרז את התהליך בכוח בניסיון להשיג את ההצלחה מהר יותר, זה עשוי להוביל לתסכול ולפגום בהנאה שלכם מהנגינה.

כרגיל אתם מוזמנים להגיב, לאהוב ולשתף…

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.