מפיק בחרתם כבר? אינני חושב שאפשר להגזים בחשיבות ההחלטה מי יפיק את הפרויקט המוזיקלי שלכם. זו אחת ההחלטות החשובות ביותר שעליכם לעשות ואסור להתייחס אליה בקלות ראש.

לכל מפיק יש את החוזקות והחולשות שלו, החזון שלו, הסגנון היצירתי שלו, הווייב והתהליך שלו. יחד עם זאת, למפיק אתו תבחרו לעבוד תהיה השפעה עמוקה על הסאונד והזהות של הפרויקט שלכם. לכן כשאתם בוחרים מפיק יש כמה שיקולים שתרצו לקחת בחשבון.

לא כל הנוצץ זהב

רק בגלל שמפיק זכה בפרס (או כמה) או ששיר שלו הגיע למקום הראשון ברדיו, לא אומר בהכרח שזה האדם שמתאים לכם. עשו את שיעורי הבית שלכם. על מה בדיוק הוא או היא זכו בפרסים ואיך זה נשמע? האם זה מתכתב עם החזון שלכם לגבי הפרויקט שלכם? קל ללכת שולל אחרי רזומה מפואר של מפיק, אבל אם הסגנון שלו לא תואם את מה שאתם מחפשים, הדבר החכם לעשות הוא להמשיך ולחפש.

הלו … שומעים אותי?

תפקידו העיקרי של המפיק הוא להאזין – לכם, לחזון שלכם, למוזיקה שלכם ולמטרות שלכם. שיתוף פעולה הוא דבר עוצמתי ועבודה עם מפיק יצירתי שיש לו רעיונות מגניבים יכולה להיות מרתקת. יחד עם זאת, אם המפיק אומר לכם איך הפרויקט שלכם אמור להישמע, עוד לפני שהספקתם להביע בפניו את החזון שלכם, זהו דגל אדום. בסופו של יום אתם האומנים (ואם אתם אומני אינדי, אתם גם משלמים על זה…) והמפיק מחויב להקשיב לכם ולמה שאתם רוצים, ולגרום לזה לקרות.

זמן זה כסף

זוהי נקודה כאובה אבל מאוד חשובה. אתם עשויים להתאהב לגמרי במפיק רק כדי לגלות שאינכם יכולים להרשות לעצמכם לעבוד אתו מבחינה כספית. אותו הדבר תקף גם לנושא הזמן. יכול להיות שאתם מכוונים לשחרר את הפרויקט שלכם בזמן מסוים. הרי יש ז'אנרים מסוימים בהם רוב הסינגלים יוצאים לדוגמה קראת הקיץ, מכיוון שזו התקופה הכי טובה לז'אנרים האלה. המחיר והיכולת לעמוד בלוחות זמנים הן ללא ספק השיקולים הפחות מלהיבים בבחירת מפיק אבל הם לא פחות חשובים.

ביזנס שהוא גם פלז'ר

אתם עומדים לבלות הרבה מאוד זמן עם המפיק שתבחרו. זה עשוי להראות מובן מאליו, אבל אם אתם עומדים לבלות כ"כ הרבה זמן עם האדם הזה, כדאי לוודא שאתם מסתדרים טוב ביחד ונהנים אחד מחברתו של השני. מאוד חשוב להרגיש בנוח אחד עם השני כדי לאפשר ליצירתיות לזרום. עוד יותר חשוב שתרגישו מספיק בנוח אחד עם השני כדי להיות אמיתיים וגלויים.

אתה משלים אותי…

לכולנו יש חוזקות וחולשות. אם תקדישו מעט זמן למחשבה באיזה תחומים אתם זקוקים לעזרה כאומנים, תגלו שאתם בעצם מזהים את החוזקות שאתם צריכים שתהיינה למפיק שלכם. לדוגמה, אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לעזרה בכתיבת מילים, כדאי שתחפשו מפיק שמתמחה בכתיבת שירים. אולי אתם צריכים מישהו שטוב בעיבוד או ביצירת ביטים. בכל מקרה, אתם רוצים למצוא מפיק שמפצה על החולשות שלכם ולא מחזק אותן.

קשרים, קשרים ועוד קשרים

בהתחשב בקנה המידה של הפרויקט שלכם, ייתכן שתצטרכו לשכור נגני סשן, טכנאי סאונד, עוזרי טכנאים, מישהו לעריכה, למיקס, למאסטרינג וכו'. נסו לבחור מפיק שיש לו רשת ענפה של קשרים עם אנשי מקצוע אותם הוא יכול להביא לפרויקט כדי להפוך אותו למיוחד. אל תמעיטו בערך של מפיק מקושר היטב.

לסיכום, בחירת מפיק לפרויקט המוזיקלי שלכם היא אחת ההחלטות החשובות שתעשו בקריירה שלכם. למרות ההשלכות האומנותיות שיש לה, זו החלטה עסקית לכל דבר. לכן, כמו בכל החלטה עסקית, חשוב מאוד להשאיר את הרגשות בצד ולבחון את הדברים בצורה קרה ומחושבת. אם תשכילו לעשות את הבחירה הנכונה, זו תהיה תחילתה של ידידות מופלאה, שעשויה (ואמורה) גם להמשך לכל אורך הקריירה שלכם.

כרגיל אתם מוזמנים להגיב, לאהוב ולשתף…

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.