להקליט אלבום באולפן הקלטות זו הוצאה כספית לא מבוטלת, שלא כולם יכולים להרשות לעצמם. למרות זאת, אל תמהרו להרים ידיים: במאמר זה, אציע לכם דרך להקליט את האלבום שלכם בצורה מקצועית, באולפן הקלטות, מבלי לרוקן את חשבון הבנק שלכם.
אם אתם להקה עם נסיון רב בהופעות חיות, אין לכם צורך להקליט 50 ערוצים לכל שיר ויש לכם את היכולת לנגן את השירים שלכם בצורה מושלמת, הדרך הזו עשויה להתאים לכם באופן מושלם.

ישנם שני תנאים החייבים להתקיים כדי שפרויקט כזה יצליח. כתנאי ראשון, עליכם להיות סגורים לחלוטין על העיבודים של השירים, התפקידים והסאונדים של הכלים השונים. כתנאי שני, עליכם לבחור באולפן הקלטות שיש בו “לייב רום“- חדר שגודלו מאפשר להקליט הרכב שלם המנגן ביחד (לא בכל האולפנים יש חדר כזה…).

להקליט אלבום בזול (יחסית), איך עושים את זה?

החלטתם שהגיע הזמן להקליט אלבום? ראשית, מצאו אולפן הקלטות מתאים ושריינו לכם אותו לשלושה ימים. בבוקרו של היום הראשון, הגיעו לאולפן מוקדם והקימו בזריזות את את כל הציוד שלכם בלייב רום, למעט המתופף, שימוקם בחדר נפרד, שהוא אטום מבחינה אקוסטית. אחרי שתעשו באלאנס ותוודאו שהכל נשמע כמו שצריך, הגיע הזמן להקליט.

הקליטו 5 טייקים של כל שיר ואז עברו לשיר הבא. שימו לב שאינכם מקליטים את כל האלבום ברצף 5 פעמים, אלא 5 טייקים של כל שיר ברצף, כשהמטרה היא כמובן לנגן כל אחד מהטייקים בצורה מושלמת. אם באמצע הטייק מישהו טעה או שקרתה תקלה אחרת, התחילו את הטייק מחדש. חשוב מאוד שתגיעו ליום הזה רעננים ומפוקסים. עליכם לקחת בחשבון שזה עומד להיות יום קשה מכיוון שאם לדוגמה האלבום שלכם כולל עשרה שירים, אתם תקליטו 50! טייקים, מה שאמור לקחת כ – 5 שעות. מובן שתעשו הפסקות מדי פעם אבל עליכם להקפיד שהן תהיינה קצרות מכיוון שאין הרבה זמן.

בסיום ההקלטות, האזינו לכל הטייקים ובחרו את הטייק הטוב ביותר מכל שיר, על פי הקריטריונים שתציבו לעצמכם. לאחר שבחרתם את הטייקים, האזינו להם שוב וערכו רשימה של כל התיקונים הדרושים והתפקידים / הקולות שצריך להוסיף. לדוגמה, במידה ויש בלהקה גיטריסט יחיד, הוא לא יוכל לנגן סולו וליווי בו זמנית, לכן רצוי לשמור את אחד התפקידים להשלמות. אמנם על הבמה אפשר לשלב בין השניים, אבל זה יישמע פחות טוב למי שמאזין לאלבום בבית.

למחרת בבוקר, הגיעו לאולפן מוקדם והתחילו לעבוד על ההשלמות והתיקונים הדרושים. אחד היתרונות הגדולים בעבודה בשיטה זו הוא שהרבה מהתיקונים ניתן לעשות בפאנצ’ים, כך שאם יש טעות בתפקיד של אחד הכלים או כניסה לא בזמן, אין צורך להקליט את כל התפקיד מחדש אלא רק את הקטע הבעייתי. היות והציוד שלכם עדיין נמצא במקום והבאלאנס לא השתנה, זה יאפשר לטכנאי להחליף את החלקים הבעייתיים בהקלטות המתוקנות בצורה לא מורגשת. במידה ולא תתקלו בבעיות מיוחדות ואין לכם כמות חריגה של תוספות, אמור להשאר לכם זמן בסוף היום לעבור פעם נוספת על כל ההקלטות, יחד עם הטכנאי ולתת לו דגשים רלוונטיים למיקס.

למחרת היום, הטכנאי ימקסס את האלבום שלכם ובסוף היום, לאחר התשלום, תקבלו את האלבום שלכם גמור ומוכן להפצה.

לסיכום

כפי שהבטחתי, הנה לכם דרך יעילה וזולה (יחסית) להקליט אלבום באולפן הקלטות מקצועי. שיטה זו מתאימה מאוד ללהקות עם מספיק נסיון במה כדי לבצע את השירים שלהן בצורה מושלמת. בנקודה זו חשוב לציין שאינני ממליץ לאומני סולו או ללהקות שעדיין לא “יושבות” כל כך טוב, לעבוד בשיטה זו. אגב, אם אתם מודאגים לגבי איכות התוצאה הסופית, הרשו להרגיע אתכם ולספר לכם שחלק לא מבוטל מהאלבומים שאתם שומעים בבית, הוקלטו בצורה כזו והתוצאה הייתה מספיק טובה כדי להפוך אותם להצלחה מסחרית.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.