בפוסטים הקודמים שעסקו בעבודה באולפן הקלטות, התייחסתי בעיקר לצד האמנותי / מוזיקלי של ההכנות לסשן הקלטות, כמו גם לנושא התכנון העקרוני של הפרויקט.
הפעם אני רוצה לעסוק בצד הלוגיסטי / ארגוני של הנושא. כדי להפיק את מירב התועלת מזמנכם באולפן, ישנם כמה דברים שיגדילו מאד את הסיכויים לסיים את הסשן עם התוצאות להן כיוונתם ואולי אף יותר.
הנה לכם 5 דברים שיכינו אתכם טוב יותר לסשן הקלטות.

1. הפרידו בין מה שחייבים להקליט למה שיהיה נחמד להקליט

הכינו מראש רשימה ברורה של כל מה שאתם רוצים להשיג בסשן, ודאגו לעבור עליה מראש עם הטכנאי. עשו הבחנה ברורה בין הדברים שחייבים להקליט (לדוגמא, כל תפקידי התופים לאלבום), לעומת מה שיהיה נחמד להקליט (נסיון לשיר אקפלה באחד השירים, כשאתם לא בטוחים שאתם רוצים או צריכים את זה).
דאגו לסיים את כל מה שאתם חייבים להקליט. כפי שמוזכר בהמשך, מומלץ לשריין מראש זמן לנסיונות או לרעיונות חדשים, כך שהם לא יבואו על חשבון הדברים שחייבים להקליט.

2. למדו לנצל את הטכנולוגיה לטובתכם

מי לא מכיר את הרגע שבו למרות שביצעתם בצורה מושלמת את הקטע שלכם 20 פעם ברציפות, ברגע שנלחץ כפתור ההקלטה- הכל משתבש ואינכם מצליחים לבצע את השיר כמו שצריך.
אחת הדרכים עליהן אני מרבה להמליץ לאמנים על מנת להתמודד בהצלחה עם קטע מאתגר  ביצירה, היא לפרק אותו למקטעים קטנים יותר ולהקליט אותם בנפרד. אח”כ, בזמן העריכה, ניתן לחבר אותם בחזרה. זה יוריד מכם את הלחץ של להשיג טייק מושלם מההתחלה ועד הסוף ויאפשר לכם להשיג תוצאה טובה יותר.

3. ערכו סדר יום לסשן שבוע מראש

למרות שכמוזיקאים כולנו אוהבים “לזרום” ולראות מה יצא, לפעמים כדאי לאמץ גישה עיסקית יותר על מנת למקסם את התמורה שתקבלו בעד כספכם. תכנון מראש של הסדר בו ייעשו הדברים באולפן, יהפוך את התהליך ליעיל וזורם הרבה יותר.
הכנת סדר היום שבוע מראש, תאפשר לכם, לחברי הלהקה ולטכנאי זמן להתכונן, להציע שינויים ולבחון גישות אחרות.

4. התאמנו עם קליק

גם אם אתם בטוחים שאתם מכירים את השיר / תפקיד שלכם בצורה מושלמת, כשאתם מגיעים לאולפן וצריכים לבצע את התפקיד עם אוזניות וקליק, לפעמים זה יכול להקשות עליכם או להוציא אתכם מריכוז. נסו לדמות כמה שאפשר את תנאי ההקלטה באימונים, על מנת שבזמן ההקלטה תרגישו מספיק בנוח כדי להפיק מעצמכם את המיטב.

5. השאירו קצת זמן לנסיונות

וודאו שהשארתם לעצמכם קצת זמן לנסות כל מיני רעיונות, אחרי שסיימת להקליט את מה שאתם חייבים. לא משנה אם זה לצאת לחדר המדרגות עם מיקרופון ולהקליט ריוורב או להקליט את עצמם מג’מג’מים. הרבה פעמים רעיונות בוסריים כאלה עשויים להפוך לשירים או לשמש בהם חלקים משמעותיים. כדאי לעדכן את הטכנאי מראש על כוונתכם כדי שיוכל להיערך בהתאם.

אני ממליץ לכם בחום לאמץ את הצעדים הללו ולשלב אותם בתהליך העבודה שלכם. אני בטוח שתופתעו מאוד לגלות כמה ניתן להספיק בסשן המאורגן ומנוהל בצורה נכונה.