כל גיטריסט ודאי מכיר את הכמות האדירה של תרגילי אימון לגיטרה שעולים בכל חיפוש קצר באינטרנט. הבעיה היא שכל התרגילים האלה כשלעצמם, לא מבטיחים או יוצרים התקדמות משמעותית ברמת הנגינה שלכם. זו גם אחת הסיבות הנפוצות לכך שכל כך הרבה גיטריסטים לא מרגישים התקדמות משמעותית ברמת הנגינה למרות שהם משקיעים שעות על גבי שעות באימונים.
למרבה האירוניה, רוב הגיטריסטים שחווים את הבעיה הזו יוצאים מנקודת הנחה שהאשמה היא בתרגילים שהם בחרו ומנסים למצוא עוד ועוד תרגילים בתקווה שזה יביא אותם להשתפר. למעשה, בגלל שהם לא יודעים איך להפיק את המירב מהתרגילים האלה, התוצאה של המאמצים האלה היא לרוב כמעט אפסית. במקום לחפש עוד ועוד תרגילים, עליכם ללמוד איך מפיקים את המירב מהתרגילים שאתם כבר מכירים (ואין גיטריסטים שלא מכירים די והותר תרגילים כאלה). אם תלמדו איך להפיק מכל תרגיל את מירב ההשפעה על שיפור הנגינה שלכם, יקרו שני דברים:

  1. ההתקדמות שלכם תהיה הרבה יותר מהירה מכיוון שלא תאלצו להתפזר על יותר מדי תרגילים כדי להתקדם לשלב הבא.
  2. במידת הצורך, תמיד תוכלו ליצור לעצמכם תרגילים משלכם שיאפשרו לכם לטפל בבעיות ספציפיות בצורה יעילה ומהירה.

לתרגילים שאתם מבצעים אין שום משמעות אם אינכם יודעים כיצד להפיק מהם את המירב.

כשאתם מתאמנים, אתם אמורים להיות מסוגלים להסביר בבירור (לפחות לעצמכם) בכל רגע נתון, למה אתם עובדים על תרגיל מסוים. זה יעזור לכם להפוך את הזמן שאתם מקדישים למכוון מטרה במקום להיות מבוזבז ולא ממוקד. כדי להבהיר את כוונתי, נשתמש לשם הדוגמה בתרגול סולמות כתחום האימון הנבחר. אין גיטריסטים שלא תרגלו סולמות בשלב זה או אחר, אבל מעט מאד גיטריסטים יודעים איך למקד סוג כזה של אימון כדי להשיג ספציפית את המטרות הבאות:

  1. לשפר את טכניקת הנגינה
  2. לשפר את יכולות האלתור
  3. לשפר את ההיכרות עם צוואר הגיטרה
  4. לשפר את היצירתיות בנגינה

גיטריסטים רבים לא חושבים בצורה כזו, האימון בשבילם הוא מעין רשימת מלאי של תרגילים שצריך לעבור עליה. הדבר מתבצע לרוב מבלי להבין איך כל תרגיל מקרב אותם (או אמור לקרב אותם) למטרה שהם מנסים להשיג.
הדרך הנכונה להשיג את המטרות הללו, היא לחלק אותן לסדרה של מטרות ביניים קטנות יותר, אותה ניתן להפוך לסדרה של שלבים מעשיים וברורים. אפשר להתייחס לשלבים אלה כסוג של מפה המורה לכם לאיזה כיוון להתקדם כדי להשיג כל אחת ממטרות הביניים בדרך להשגת המטרה הגדולה. אם תלמדו למקד את האימונים שלכם בצורה כזו, תגלו שהמהירות בה אתם משתפרים הולכת וגדלה והדרך להשגת המטרות שלכם מתחילה להתקצר בצורה משמעותית.

איך תרגול סולמות יכול לשפר את הטכניקה שלכם

כשאתם מתרגלים סולמות במטרה לשפר את הטכניקה שלכם, נסו להתמקד באלמנטים הספציפיים הקשורים לשיפור הטכניקה: חסכון בתנועה, שליטה על מתח שרירים, קואורדינציה בין שתי הידיים וטכניקת פריטה נכונה. אם תרגילו את עצמכם לעבוד בצורה כזאת במקום לחזור בצורה מונוטונית על תבניות אצבוע, כמו שרבים עושים, תאפשרו למוח שלכם להתמקד בלהורות לידיים שלכם מה צריך לעשות כדי לשפר את היכולות הטכניות שלכם.

איך תרגול סולמות יכול לשפר את יכולות האלתור שלכם

כשמדובר על אלתור, סולמות הם רק אחד מהתחומים עליהם צריך להתאמן. יחד עם זאת, כדי לאלתר בחופשיות, עליכם להכיר בצורה יסודית ומדויקת את הסולמות הרלוונטיים לסגנון המוזיקלי שלכם. אחת הדרכים למקד את האימון בשיפור יכולת האלתור היא לאלתר על פלייבק תוך שאתם מגבילים את עצמכם לשימוש בתבנית מסוימת של הסולם עליו אתם עובדים, כאשר מדי כמה דקות אתם עוברים לתבנית אחרת. כמובן  שזו רק דוגמה אחת וקיימות עוד דרכים רבות לשימוש בסולמות לשיפור יכולת האלתור.

איך תרגול סולמות יכול לשפר את ההיכרות שלכם עם צוואר הגיטרה

כשאתם משתמשים בסולמות ככלי להכרת הצוואר, נסו להקדיש תשומת לב מיוחדת לתבניות הוויזואליות שהסולמות יוצרים לכל אורך הצוואר. במקרה כזה, האצבוע ותנועת הידיים חשובות הרבה פחות- עליכם להקדיש תשומת לב לצורות שיוצרת כל תבנית של סולם ולחרוט אותן בזיכרונכם. אם תעבדו בצורה כזו, ההיכרות שלכם עם הצוואר תשתפר מעצמה מכיוון שמיקוד מסוג כזה לא יאפשר לכם להריץ את התבניות המוכרות על האצבעות באופן אוטומטי.

איך תרגול סולמות יכול לסייע לכם להפוך ליצירתיים יותר

דוגמה נוספת לשימוש בסולמות ככלי להשגת מטרה מאד ברורה וספציפית – במקרה זה פיתוח היצירתיות שלכם כגיטריסטים, היא לעבוד על פיתוח פראזות חדשות בזמן שאתם מתרגלים סולמות, במקום להריץ אותם בצורה משעממת. זה יכריח אתכם להפסיק לעבוד בצורה אוטומטית ולחשוב בצורה יצירתית יותר מהרגיל – מה שבהכרח יביא עם הזמן לפיתוח היצירתיות שלכם.

בשלב זה חשוב לי להבהיר פעם נוספת שבחרתי בנושא הסולמות כדוגמה בלבד. חשוב להבין שאין משמעות לסוג התרגיל בו תבחרו, כל עוד תמצאו את הדרך לנתב את השימוש בתרגיל לשם השגת מטרה ספציפית.

לסיכום, אם אתם מרגישים שאינכם מצליחים להשתפר כגיטריסטים למרות כל האימונים, כנראה שהאימונים שלכם לא מספיק יעילים וממוקדים. חלקו את המטרות "הגדולות" שלכם למטרות קטנות יותר והתמקדו באחת מהן בכל אימון. המלצתי היא שתקדישו כל יום אימון למטרה אחרת. הקפידו למקד את כל התרגילים שאתם עושים באותו יום במטרה הנבחרת.
אם תתמידו בכך, תתחילו להרגיש עד מהרה שיפור ניכר בתחומים עליהם בחרתם לעבוד.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.